fot. pixabay.com

Błyskawiczny wzrost cen gazu

Wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2 – ocenił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Prąd drożeje w szybkim tempie. W górę idą także ceny gazu ziemnego. W Europie w ciągu ostatniego roku gaz zdrożał aż siedmiokrotnie. Ten wzrost cen gazu nie jest przypadkowy – mówił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

– On ma źródła w takiej świadomej polityce największego dostawcy gazu ze Wschodu do Europy, który w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków. Chce on, aby jak najszybciej uruchomić gazociąg Nord Stream 2 – wyjaśnił szef resortu klimatu i środowiska.

Min. Michał Kurtyka dodał, że to właśnie cena gazu kształtuje cenę na całym europejskim rynku energii. Polska konsekwentnie podkreślała, że Nord Stream 2 jest szkodliwy dla bezpieczeństwa energetycznego.

– Teraz widzimy, że on może być już szkodliwy dla bezpieczeństwa energetycznego i cen energii w Europie, zanim fizycznie został oddany do użytku i zanim fizycznie popłynie w nim gaz – poinformował  minister klimatu i środowiska.

O sytuacji na europejskim rynku energii będą rozmawiać dziś w Warszawie ministrowie Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej. Gospodarzami dwudniowego szczytu są: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm. W szczycie biorą udział delegacje 24 państw europejskich, a także Kadri Simson, unijna sekretarz ds. energii.

TV Trwam News

drukuj