fot. twitter.com

Coraz bliżej do realizacji gazociągu Nord Stream 2

Finlandia wydała drugie niezbędne zezwolenie na budowę gazociągu Nord Stream 2. Wcześniej takie zezwolenia wydały Niemcy. W sprawie projektu muszą się jeszcze wypowiedzieć właściwe instytucje w Szwecji, Danii i Rosji.

Fińska regionalna agencja państwowa wydała zezwolenie na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii na Morzu Bałtyckim. Jest to drugie i ostatnie z niezbędnych zezwoleń dla projektu w Finlandii.

Gazociąg ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 r. gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie jest pięć zachodnich firm energetycznych. Gazociąg ma być gotowy pod koniec 2019 r. i wtedy też Rosja zamierza zaprzestać lub ograniczyć przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Ukraina powinna pozostać krajem tranzytu gazu bez względu na realizację projektu Nord Stream 2.

– Dla Ukrainy ma to znaczenie strategiczne i dlatego podkreśliła, że projekt Nord Stream 2 wymaga jednoznacznego wyjaśnienia, jak będzie wyglądała sytuacja z ukraińskim tranzytem. Jak widzicie, jest to nie tylko projekt gospodarczy, lecz i polityczny, i nadal będziemy pozostawać w kontakcie i wymieniać się poglądami na ten temat – wskazała Angela Merkel.

Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się: Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

TV Trwam News/RIRM

drukuj