„Bild”: 550 tys. imigrantów, którym odmówiono azylu, zostało w Niemczech

550 tys. imigrantów, którym niemieckie władze odmówiły przyznania azylu, przebywa nadal w Niemczech pomimo obowiązku opuszczenia kraju – podał w czwartek dziennik „Bild”.

Tylko nieznaczna część z nich jest deportowana do krajów pochodzenia.

Ponad 400 tys. takich imigrantów przebywa na terenie Niemiec dłużej niż sześć lat – pisze tabloid, powołując się na odpowiedź rządu na interpelacje klubu parlamentarnego Lewica. Najliczniejszą grupę stanowią Turcy – ponad 77 tys., obywatele Kosowa – 68 tys. i Serbowie – 50 tys.

Niemal połowa z nich nabyła przez ten czas nieograniczone prawo do pobytu w Niemczech ze względu na związki z tym krajem i utratę więzów z krajem pochodzenia – czytamy w „Bildzie”.

168 tys. niedoszłych azylantów jest przez władze „tolerowanych”, chociaż powinni zostać deportowani. Wśród powodów zawieszenia decyzji o deportacji wymieniane są brak paszportu, choroba czy też niepewna sytuacja w kraju pochodzenia. 440 imigrantów pozostało w Niemczech ze względu na toczące się przeciwko nim postępowanie karne.

Od stycznia do lipca niemieckie władze odesłały do krajów pochodzenia 13 134 cudzoziemców. Za deportacje odpowiadają władze krajów związkowych.

PAP/RIRM

drukuj