PAP/EPA

Bilans epidemii

Sytuacja epidemiczna wygląda lepiej niż wskazywały na to prognozy rządu – mówił prezydent Andrzej Duda po zwołanym przez niego posiedzeniu Rady Gabinetowej. Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę przejrzystego informowania o systemie szczepień. W piątek ministrowie mówili o rozszerzeniu listy osób, które będą kwalifikowały na szczepienie. 12 kwietnia ruszy rejestracja dla rocznika 1962.

Prezydent Andrzej Duda zwołał Posiedzenie Rady Gabinetowej, którą tworzy wraz z członkami Rady Ministrów. To  trzecie takie spotkanie organizowane w czasie pandemii.

– Zarówno premier, jak i minister zdrowia poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej niż się spodziewali, że de facto, patrząc tydzień do tygodnia, liczba zakażeń jest raczej liczbą spadającą – powiedział prezydent.

Resort zdrowia odnotował dziś 28,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 750 osób. Prezydent poinformował, że Polska ma rezerwę miejsc w szpitalach, a także respiratorów. Zaapelował, aby podchodzić odpowiedzialnie do kwestii zdrowia własnego, jak i całej swojej rodziny.

– Bardzo proszę, żeby nie lekceważyć sytuacji, w której państwo podejrzewają, że mogą być chorzy na koronawirusa. To nie jest lekka choroba, to nie jest jakieś tam przeziębienie. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów, ponieważ w momencie, w którym pojawiają się problemy oddechowe, najczęściej postęp choroby jest już lawinowy i bardzo często się zdarza, że takiego chorego nie da się już uratować – apelował Andrzej Duda.

Prezydent omówił z ministrami także sytuację gospodarczą kraju. Przypomniał, że bezrobocie w marcu spadło i było mniejsze niż szacowano. Pomoc dla branż szczególnie dotkniętych kryzysem będzie nadal podtrzymana.

Podczas posiedzenia poruszono także kwestie edukacji.

– Egzaminy maturalne odbędą się w terminie; rozpoczną się 4 maja i będą trwały ponad 20 dni; matury będą przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej – poinformował Andrzej Duda.

Walka z pandemią trwa, a proces szczepień nabiera tempa. Rozszerzono  grono uprawnionych do wykonywania kwalifikacji na szczepienie. Są to łącznie trzy grupy pracowników służby zdrowia. Pierwsza nie musi przechodzić żadnych dodatkowych szkoleń.

– To są oczywiście lekarze, lekarz stomatolog, felczer, ale do tej grupy dorzucamy też pielęgniarki, położne i ratowników medycznych – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do drugiej grupy zaliczają się diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci.

– W tym przypadku przewidujemy, że będzie potrzebny pakiet szkoleniowy, który ma przygotować czy też odświeżyć wiedzę, jak wyglądają podstawy w związku ze szczepieniami – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

W trzeciej grupie są studenci piątego i szóstego roku kierunku lekarskiego oraz trzeciego roku studiów pielęgniarskich pierwszego stopnia. Mogą oni dokonać kwalifikacji na szczepienie wyłącznie pod nadzorem. Zaktualizowana została też ankieta, którą pacjenci wypełniają przed szczepieniem.

– Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, pacjent będzie kierowany do lekarza. W przypadku, kiedy nie ma żadnych wątpliwości, kwestionariusz jest wystarczającą kwalifikacją – tłumaczył pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień, minister Michał Dworczyk.

Szczepienia realizowane są w ponad 6,5 tys. punktach. Przebiegają bez zarzutów.

– Średnio w jednym gabinecie szczepimy od 40 do 60 pacjentów dziennie, więc około 150 pacjentów dziennie. Zdarza się, że jest ich więcej, np. dzisiaj było to około 190 pacjentów – mówiła Anna Zadrożna zastępca dyrektora ds. Pielęgniarskich Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego.

Harmonogram szczepień przewiduje, że 12 kwietnia otwarta zostanie rejestracja dla osób z rocznika 1962.

– Każdego dnia będziemy uruchamiali możliwość zapisywania się na szczepienia dla kolejnego rocznika – podkreślił minister Marek Zagórski.

Rejestracja jest możliwa czterema kanałami. Są to punkty szczepień, rejestracja SMS, infolinia oraz internetowe konto pacjenta. Rejestracja dla kolejnych roczników będzie uruchamiana każdego dnia o północy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl