fot. PAP/EPA

Trwa globalna walka z pandemią

Ponad 2,6 mln zakażeń i ponad 180 tys. zgonów – to najnowszy bilans pandemii koronawirusa na świecie. Z choroby jak na razie wyzdrowiało ponad 700 tys. osób.

 

Stany Zjednoczone – to właśnie tu liczba przypadków COVID-19 jest najwyższa – to ponad 850 tys. chorych. Z kolei liczba przypadków śmiertelnych zbliża się do 48 tys. Pogłębia się także kryzys amerykańskiej gospodarki.

By chronić miejsca pracy swoich obywateli, prezydent Donald Trump podpisał dekret imigracyjny tymczasowo zawieszający wydawanie zielonych kart – początkowo na okres 60 dni.

– Dzięki temu bezrobotni Amerykanie ze wszystkich środowisk jako pierwsi skorzystają z miejsc pracy, gdy gospodarka ponownie się otworzy – wyjaśnił.

Proces otwierania swoich gospodarek ogłosiły już niektóre amerykańskie stany. Wśród stanów, które niedługo mają rozluźniać ograniczenia jest Georgia. Od jutra, swoją działalność będą mogły wznowić tam między innymi kręgielnie i siłownie, a od poniedziałku restauracje i kina.

„To zbyt wcześnie!” – wskazuje amerykański prezydent.

– Powiedziałem gubernatorowi Georgii, że zdecydowanie nie zgadzam się z jego decyzją o otwarciu niektórych obiektów. Krok ten narusza wytyczne fazy pierwszej – podkreślił.

Pomysł spotkał się także z krytyką niektórych przedstawicieli władz lokalnych, a część przedsiębiorców zadeklarowała, że i tak nie wróci do pracy.

W Ameryce Łacińskiej epicentrum pandemii COVID-19 jest Brazylia. Do tej pory potwierdzono tam ponad 43 tys. zachorowań, a bilans zgonów zbliża się do 3 tys. Ludzie chowani są w masowych grobach.

Koronawirus zbiera swoje żniwo także w Europie, gdzie liczba zakażeń przekroczyła tu już milion osób, a liczba zgonów 107 tys. I choć w niektórych krajach – szczególnie Europy Zachodniej – sytuacja wygląda na stabilną, to scenariusze na przyszłość nie są optymistyczne.

Chociaż liczby w Europie Zachodniej są niższe, widzimy niepokojące tendencje wzrostowe w Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej oraz w Europie Wschodniej. Większość krajów wciąż znajduje się na wczesnym etapie epidemii. A te, które zostały dotknięte wczesną pandemią, obserwują teraz jej odrodzenie. Nie popełnijmy błędu. Przed nami jeszcze długa droga. Ten wirus będzie z nami przez długi czas – zaznaczył Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia.

Dobre wieści są takie, że ponad 700 tys. osób na całym świecie wyszło z choroby. Tymczasem trwają intensywne prace nad lekiem zwalczającym COVID-19. Jeszcze w tym miesiącu co najmniej 4 szczepionki będą testowane na ludziach. Dziś badania kliniczne rozpoczynają Brytyjczycy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl