fot. biegpamiecisybiru.pl

Bieg Pamięci Sybiru już po raz ósmy w Białymstoku

Już po raz ósmy w Białymstoku odbędzie się dziś Bieg Pamięci Sybiru. To forma uczczenia ofiar deportacji sprzed ponad 80 lat, przeprowadzonych przez Sowietów.

Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku odbędzie się na dwóch dystansach: pięciu i dziesięciu kilometrów. Wydarzenie łączy pamięć o losach Sybiraków oraz edukację historyczną. Jest wzbogacone o artystyczne instalacje i historyczne rekonstrukcje.

Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się po zmroku w lesie, by jak najbardziej oddać emocje, które towarzyszyły deportowanym. Pierwsza masowa zsyłka Polaków na Syberię miała miejsce 10 lutego 1940 roku.

Bieg ma przypominać i upamiętniać ofiary tych zsyłek – mówił prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, które organizuje to wydarzenie.

– Poprzez Bieg Pamięci Sybiru chcemy zaktywizować osoby, które może by nie przyszły do muzeum, które nie zawsze będą chciały posłuchać wykładu historycznego, poprzez udział w sportowym wydarzeniu, któremu towarzyszą inscenizacje historyczne nawiązujące do tych tragicznych wydarzeń. Myślę, że to jest jedna z najlepszych metod, jak dzisiaj, w tym współczesnym świecie, propagować wiedzę o historii, a zwłaszcza o trudnych fragmentach historii – wyjaśnił prof. Wojciech Śleszyński.

Z kolei 21 lutego Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się we Wrocławiu. Jest też możliwość wzięcia udziału w biegu wirtualnym, który potrwa do końca miesiąca.

Wystarczy się zapisać i przebiec pięć kilometrów w dowolnej lokalizacji. Szczegóły na stronie internetowej [biegpamiecisybiru.pl].

RIRM

drukuj