5. Ogólnopolski Turniej Husarski – zwycięzca z Białegostoku

W niedzielę odbył się turniej husarski „O Pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III” na Zamek w Pułtusku; najlepszym husarzem został Emil Mościcki z Białegostoku – poinformowało biuro  Fundacji Obowiązek Polski. Już po raz 5 w Pułtusku odbył się Ogólnopolski Turniej Husarski, czyli mistrzostwa Polski husarii.

„W zawodach startują husarze, którzy w sposób czynny praktykują rzemiosło wojenne i którzy mają odwagę stanąć w szrankach. Celem jest pokazanie zmagań husarskich, wyszkolenia koni i żołnierzy. To wszystko na dodatek wtedy gdy są emocje, trema, napięcie, gdy wokół tumult, okrzyki, reakcje tłumu” – podała Fundacja Obowiązek Polski.

 Zaznaczono, że w tym roku nazwiska zgłoszonych husarzy, zapowiadały spore zainteresowanie; nie wystartował faworyt i doświadczony jeździec Andrzej Mroziński z Ogrodzieńca, zwycięzca z 2017 r.

„Nikt się nie zawiódł. Walka była zacięta, sporo zaskoczeń, zmian sytuacji. Liczyła się szybkość przejazdu, ale decydowała perfekcyjność władania kopią i szablą. Ścinanie jabłek, ogórków, kapusty, przebijanie balonów, zbieranie pierścieni oraz galopując pokonanie beczki, to wszystko robiło wrażenie a i było wyzwaniem do pokonania. Trzech husarzy nie ukończyło turnieju, był upadek, strzaskane dwie kopie, uderzona beczka” – podkreślili autorzy komunikatu.

W finale wystartowali przedstawiciele husarzy z 6 grup husarskich: Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego z Zamku w Gniewie, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Chorągiew Hetmana Wielkiego Tadeusza Antoniego Pagińskiego, Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej, Bractwo Rycerskie Zamku Będzin oraz Podlaska Chorągiew Husarska.

I miejsce zdobył Emil Mościcki, Faktor z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.

Uczestnicy z Białegostoku byli najmłodszymi husarzami turnieju – 20 i 18 lat.

Fundacja Obowiązek Polski/RIRM

drukuj