fot. https://twitter.com/ipngovpl

Białystok: W ramach kampanii Stolen Memory przekazano pamiątki rodzinom więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych 

W Białymstoku odbyła się uroczystość przekazania rodzinom pamiątek po byłych więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych.

Historia II wojny światowej to historia cierpienia polskiego narodu, która jest ciągle aktualna – akcentował prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

– Ta historia wciąż  trwa i mówi o tym, co wydarzyło się w pierwszej połowie XX wieku i jak bardzo naród Polski cierpiał na skutek porozumienia dwóch systemów totalitarnych – niemieckiego narodowego socjalizmu i sowieckiego komunizmu – powiedział Karol Nawrocki.

W ramach kampanii Stolen Memory przygotowanej przez Arolsen Archives w Białymstoku przekazano pamiątki rodzinom więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

– Jesteśmy ogromnie wzruszeni jako pracownicy przedstawiciela Arolsen Archives, że możemy zobaczyć się i spotkać z czterema przedstawicielami rodzin tychże więźniów, którzy stracili  życie w obozach koncentracyjnych. Ogromnie się cieszę, że możemy pamiątki po tych osobach im przekazać –  zaznaczyła dyrektor Arolsen Archives, Floriane Azoulay.

To różaniec, obrączka i zdjęcie. Niedługo zabraknie świadków tragedii wojennej,  dlatego tak ważne jest utrzymywanie pamięci przez artefakty. W zasobie Arolsen Archives jest 2500 przedmiotów, które należały do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. To bezcenne pamiątki dla ich rodzin. W zbiorach archiwalnych powierzonych pieczy IPN przechowywanych jest ponad 4 km materiałów archiwalnych, które dotyczą zbrodni na narodzie polskim z okresu II wojny światowej – poinformowała dyrektor Archiwum IPN-u, Marzena Kruk.

– To materiały, które w porównaniu ze zbiorami Arolsen Archives to malusieńka część tej spuścizny, z którą mierzymy się w codziennej pracy, spuścizny trudnej, pokazującej bestialstwo okupujących polskie ziemie Niemców i Sowietów –  wskazała Marzena Kruk.

Przekazanie pamiątek po byłych więźniach obozów koncentracyjnych to wyjątkowe wydarzenie, które faktycznie ma być symbolicznym zadośćuczynieniem za krzywdy wyrządzone przez Niemców polskiemu narodowi, na drodze do rzeczywistego zadośćuczynienia – dodał prezes IPN-u.

– Ten symboliczny i tak ważny gest Arolsen Archives przywraca z jednej strony sprawiedliwość, przywraca też wiarę i nadzieję we współpracę między dwoma narodami, ale jest w moim wielkim oczekiwaniu też wstępem do tego, aby po tym symbolicznym zadośćuczynieniu nastąpiło zadośćuczynienie faktyczne, które będzie prawdziwym milowym krokiem do budowania relacji w XXI w. dwóch niezależnych i niepodległych państw – podkreślił  dr Karol Nawrocki.

Do tej pory dzięki kampanii #StolenMemory, rozpoczętej w 2016 r., odnaleziono kilkaset rodzin byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Było to możliwe dzięki pomocy wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl