Białystok: obchody Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzić będziemy w całym kraju po raz piąty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Białymstoku główne obchody Uroczystości odbędą się pod patronatem ks. abp. Edwarda Ozorowskiego. Rozpoczną się o godzinie 10.00 złożeniem wieńców i zniczy na Cmentarzu Wojskowym.

Następnie w katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sprawowana będzie Msza św.

Homilię wygłosi ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Z kolei o godz. 12.10 nastąpi kolejne złożenie wieńców tym razem przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej przy Muzeum Wojska Polskiego.

Ostatnim punktem programu będą uroczystości w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego, gdzie między innymi zostanie odśpiewany hymn państwowy i zostaną nadane ryngrafy Żołnierzy Wyklętych weteranom i rodzinom.

Jak podkreśla Krzysztof Tołwiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Żołnierze Wyklęci, dzięki swojej osobistej postawie dali świadectwo wierności Bogu i Ojczyźnie.

Uroczystości poświęcone są tym wszystkim, którzy są ludźmi niezłomnymi, którzy miłość do ojczyzny pieczętowali własną krwią, własnym poświęceniem, własną niejednokrotnie tragedią osobistą i rodzinną, które w latach 50tych, 60tych, a nawet 70tych dalej były prześladowane. Także dziś słyszymy o części Polaków, którzy w dalszym ciągu nie do końca rozumują lub poddają się komunistycznej propagandzie słowa „bandyci”. Z tym dzisiaj walczymy, bo to są najwięksi bohaterowie. To jest esencja polskości – powiedział poseł Krzysztof Tołwiński.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy w Polsce od czterech lat. Święto to nawiązuje do wydarzenia, jakie miało miejsce 1 marca 1951 roku, kiedy w piwnicach jednego z warszawskich więzień wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Zaproszenie

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl