Białoruś: Polacy z Grodna odwiedzają groby żołnierzy przed Świętem Wojska Polskiego

Delegacja nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi i dyplomaci z Grodna oddali cześć polskim żołnierzom poległym w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r., odwiedzając ich groby podczas niedzielnego objazdu miejsc pamięci.

„Z okazji Dnia Wojska Polskiego zorganizowaliśmy dzisiaj objazd miejsc pamięci – odwiedzamy groby żołnierzy z wojny 1920 r.” – powiedziała PAP Andżelika Orechwo, szefowa Rady Naczelnej ZPB. W upamiętnieniu uczestniczą przedstawiciele władz tej organizacji oraz konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek wraz z małżonką.

„Byliśmy w Odelsku, Makarowce, Gieniuszach, Ejsmontach, w Brzostowicy Małej i Wielkiej i w Wołpie. Przed nami jeszcze Mosty i Słonim” – poinformowała Andżelika Orechwo.

Podkreśliła, że groby są regularnie odwiedzane i pielęgnowane przez lokalne oddziały ZPB.

Uznawany przez Warszawę ZPB jest od 2005 r. nielegalny według prawa białoruskiego. Mińsk uznaje oficjalną organizację o tej samej nazwie, która przejęła majątek niezależnego ZPB.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl