twitter.com/MRPiT_GOV_PL

Biała Księga Rozwoju Przemysłu

Utrudniony dostęp do pracowników, wysokie koszty działalności gospodarczej oraz zbyt długie procedury – to według polskich przedsiębiorców najpoważniejsze bariery w prowadzeniu biznesu. Uwagi i propozycje rozwiązań zostały zapisane w Białej Księdze Rozwoju Przemysłu.

Księga powstała pod patronatem resortu rozwoju. Na ponad stu stronach zapisane zostały najbardziej uciążliwe mankamenty polskiego systemu, na które wskazali przedsiębiorcy, samorządowcy oraz jednostki naukowe. Konsultacje rozpoczęły się w styczniu. Wśród barier znalazł się m.in. brak odpowiedniego systemu kształcenia dostosowanego do wymagań rynku, powodujące komplikacje regulacje prawa pracy oraz uciążliwe regulacje środowiskowe, ze szczególnym naciskiem na gospodarowanie odpadami.

Jak zaznacza wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, rozpoczyna się nowy rozdział w relacjach państwa z biznesem.

– Najważniejszą zasadą tworzenia polityki przemysłowej w Polsce jest dla mnie dialog z przemysłami i poszczególnymi branżami. Dlatego kluczowym instrumentem stanie się kontrakt branżowy określający wspólnie zdefiniowane zobowiązania obu stron. Z jednej strony zobowiązania biznesu, a z drugiej strony zobowiązania administracji. Zachęcam Państwa do zapoznania się z Białą Księgą Rozwoju Przemysłu, która będzie dostępna na stronie internetowej ministerstwa – mówi Jarosław Gowin.

Część z propozycji przedstawionych w trakcie konsultacji znajdzie odzwierciedlenie w Nowej Polityce Przemysłowej Polski, nad którą pracuje resort rozwoju. Zostaną one także uwzględnione w tarczy prawnej tworzonej w tym samym resorcie.

 

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl