fot. twitter.com/Porozumienie__

Konwencja Porozumienia Jarosława Gowina

Porozumienie Jarosława Gowina postuluje za wzmocnieniem klasy średniej i rozdziałem państwa od Kościoła. Na dzisiejszej konwencji programowej koalicjant Zjednoczonej Prawicy przedstawił własne propozycje dotyczące Nowego Ładu.

Przebudowa dostępności do leczenia oraz poprawa finansowania szpitali – to postulaty, które złożyło dzisiaj Porozumienie.

– Trzeba by je doposażyć w zakresie diagnostyki. Nie ma żadnego powodu, żeby mieszkańcy powiatu musieli jeździć do siedziby województwa, aby zrobić sobie tomografię komputerową, rezonans, mammografię, inne badania. To powinno być na bieżąco blisko pacjentów – mówił poseł Wojciech Maksymowicz.

Wicemarszałek województwa małopolskiego, Tomasz Urynowicz, zapowiedział realizację Zielonego Ładu.

– Chcielibyśmy, aby do 2030 roku wyeliminować węgiel we wszystkich budynkach, a w ciepłownictwie i energetyce – do 2040 roku – powiedział Tomasz Urynowicz.

Porozumienie planuje zmienić politykę mieszkaniową państwa.

– Do 2030 roku każda rodzina będzie miała możliwość wprowadzenia się do mieszkania dostosowanego do jej potrzeb i sytuacji życiowej – oznajmiła Anna Kornecka, wiceminister rozwoju.

Samorządy mają otrzymywać od rządu dofinansowanie do budowy mieszkań. Prezes partii, Jarosław Gowin, odwoływał się do chrześcijaństwa.

– Wiemy, że dobrą przyszłość buduje się na fundamencie tradycji. Tradycją, za którą się opowiadamy, jest ta wskazana nam przez św. Jana Pawła II – stwierdził Jarosław Gowin.

Jednak chwilę później Jarosław Gowin apelował o rozdział państwa od Kościoła.

– Kiedy my politycy mieszamy się w sprawy Kościoła, to traci na tym wspólnota chrześcijańska. Nie chcemy, żeby nasi pasterze, biskupi angażowali się w politykę, bo jest ona domeną ludzi świeckich – dodał Jarosław Gowin.

Lider Porozumienia opowiedział się także za budową wolnego rynku, mniejszymi podatkami i wzmocnieniem klasy średniej.

Szczegółów nie podano – zauważyła politolog, dr Lucyna Kulińska.

– Na dzisiaj bardzo łatwo jest wykorzystywać sytuację znużenia Polaków, ich zbiednienia oraz problemów do tego, aby zbijać na tym swój własny kapitał polityczny – mówiła dr Lucyna Kulińska.

Socjolog, Grzegorz Wiński, podkreślił, że to nie prezentowany program był celem konwencji.

– Pokazanie, iż jedynym liderem Porozumienia pozostaje nadal Jarosław Gowin. To był główny cel konwencji – zaakcentował Grzegorz Wiński.

Spór toczy się między Jarosławem Gowinem a europosłem Adamem Bielanem. Na konwencji nie brakowało przychylnych słów wobec Jarosława Gowina.

– Powiem tak: Jarosław Gowin to jest polityk bardzo wielkiego formatu. Łączy antyczną wrażliwość. Absolutny mąż stanu – wskazali politycy Porozumienia.

Jednocześnie nie zabrakło uszczypliwości wobec wydalonego z partii europosła Adama Bielana.

– Brakuje jednego, najważniejszego głosu. Adam, czekamy na Twój komentarz – podsumował Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

Europoseł Adam Bielan cały czas przekonuje, że Jarosław Gowin obejmuje stanowisko prezesa partii wbrew statutowi. Jego trzyletnia kadencja minęła, a wybory na nowego lidera Porozumienia nie zostały przeprowadzone.

TV Trwam News

drukuj