PAP/EPA

Wielka Brytania: Pogrzeb Księcia Filipa

W Wielkiej Brytanii odbyło się nabożeństwo żałobne ku czci księcia Filipa, męża brytyjskiej królowej Elżbiety II. Trumna z ciałem zmarłego została złożona w królewskiej krypcie w kaplicy Świętego Jerzego. Pozostanie tam do śmierci królowej Elżbiety.

O godzinie 16.00 w Wielkiej Brytanii zapadła cisza.

Następnie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze rozpoczęło się nabożeństwo żałobne.

– Z wdzięcznymi sercami pamiętamy o wielu rzeczach, dzięki którym jego długie życie było dla nas błogosławieństwem. Zostaliśmy zainspirowani jego niezachwianą lojalnością wobec naszej Królowej, jego służbą dla Narodu i Wspólnoty Narodów, jego odwagą, męstwem i wiarą. Nasze życie zostało wzbogacone przez wyzwania, które nam stawiał, zachętę, którą nam dawał, jego życzliwość, humor i człowieczeństwo – mówił David Conner.

Podczas uroczystości zostały odśpiewane pieśni żałobne. Arcybiskup Justin Welby odczytał fragment Ewangelii według Świętego Jana. Następnie rodzina i zebrani goście odmówili modlitwę „Ojcze Nasz” w intencji zmarłego księcia. Następnie trumna z ciałem księcia Filipa została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy Świętego Jerzego.

Trumna pozostanie tam do śmierci królowej Elżbiety II, po czym zostanie przeniesiona do kaplicy króla Jerzego VI, w której również obecna monarchini zostanie pochowana.

TV Trwam News

drukuj