Bezrobocie narastającym problemem

Nie widać żadnych istotnych pomysłów na walkę z bezrobociem – powiedział ekonomista Janusz Szewczak. Dziś obchodzimy światowy dzień walki z problemem braku pracy. Według ekspertów bezrobocie jest obecnie jednym z najpoważniejszych wyzwań z jakimi się zmagamy.

W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 2 mln 300 tys. osób, a prawie drugie tyle wyjechało z kraju za chlebem. Istnieje też bezrobocie ukryte czyli grupa osób bez pracy – głównie na wsi – nie zarejestrowana w urzędach pracy.

Blisko milion osób straciło też status bezrobotnego gdy wysłano je na jeden dzień do pracy. Sytuacja jest bardzo trudna i z każdą chwilą niestety staje się poważniejszym problemem. Niestety w ocenie ekspertów nie wiele można w tym temacie zrobić.

– Nie widać żadnych szans, żadnych istotnych pomysłów na walkę z bezrobociem, na jego ograniczenie. Widać wyraźnie, że w najbliższym okresie nie zanosi się na żadne dobre wiadomości. Raczej trzeba się liczyć z dalszym wzrostem bezrobocia. W drugiej połowie tego roku, na jesieni, sądzę, że bezrobocie może nawet oscylować w granicach 15-17 %. Będziemy więc walczyć z olbrzymią falą bezrobocia i rosnącą nadal emigracją ludzi młodych – powiedział Janusz Szewczak.   

Taka skala bezrobocia, oraz to, że coraz więcej ludzi opuszcza Polskę szukając pracy, pieniędzy, wyjeżdżając za chlebem, w sposób szczególny może uderzyć w interesy naszego kraju. Warto dodać że zdaniem ekspertów część z osób które opuściły nasz kraj w poszukiwaniu pracy być może nigdy już nie wróci do Polski.

– Taki odpływ świeżej krwi, młodej krwi – tych najaktywniejszych Polaków to nieodwracalne straty. Ci ludzie zostali wykształceni w Polsce. Koszty ich utrzymania z reguły ponieśli rodzice, a w tej chwili będą budować dochód narodowy innych krajów. To jest zbrodnia na narodzie polskim, na najcenniejszej tkance narodu polskiego jaką są młodzi ludzie – bezcenni wszędzie, w każdej chwil. To pokazuje jak krótkowzroczna, jak niebezpieczna dla państwowości polskiej jest polityka społeczna, która jest prowadzona zwłaszcza w ostatnich kilku latach obecnej koalicji rządzącej – dodaje Janusz Szewczak.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl