B. Wróblewski: Dobra zmiana w gospodarce staje się faktem

Dobra zmiana w gospodarce staje się faktem powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski, który odniósł się w ten sposób do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS poinformował, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 7,7 proc. wobec 8,1 proc. w marcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 250  tys. wobec 1 mln 320 tys. osób przed miesiącem.

Poseł Bartłomiej Wróblewski zwraca uwagę, że mamy do czynienia ze stabilnym spadkiem bezrobocia, któremu towarzyszą też inne pozytywne wskaźniki gospodarcze.

– Dobra zmiana w gospodarce staje się faktem nie tylko w samej ogólnie rzecz biorąc gospodarce, ale także na rynku pracy. Wiemy, że bezrobocie spada nie tylko w relacji miesiąc do miesiąca, ale także rok do roku. Możemy więc powiedzieć, że jest to stabilny spadek bezrobocia. Temu spadkowi towarzyszą inne pozytywne wskaźniki gospodarcze; mamy coraz większy wzrost gospodarczy, większa ściągalność podatku VAT, zwiększa się dynamika inwestycji zagranicznych. Zatem dobra zmiana w gospodarce jest zauważalna. Nawet krytycy nie mogą już tego nie dostrzegać – podkreśla poseł Bartłomiej Wróblewski.

Zdaniem ekspertów, w najbliższych miesiącach stopa bezrobocia w Polsce będzie spadać, co może się przełożyć na presję płacową. Wskazują też, że na koniec roku bezrobocie może wynieść ok. 6,6 proc.

RIRM

 

drukuj