Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu

Dziś w Toruniu rozpoczyna się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Faktu. Wydarzenie promuje gatunki misyjne wyrastające z konkretnych wydarzeń, takich jak reportaż, dokument i teatr faktu.

– W Toruniu spotkają się reporterzy i autorzy różnych gatunków wyrastających z faktu, z wydarzenia, z dokumentu, z prawdziwej materii życia. Nawet reporterzy wszystkich programów Telewizji Polskiej spotkają się w jednym miejscu po raz pierwszy — wyjaśnia Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

W ciągu trzech festiwalowych dni zobaczymy kilkanaście najciekawszych dokumentów z dorobku TVP i kilkadziesiąt reportaży minionych 60 lat zakwalifikowanych do finału przeglądu konkursowego.

Podczas festiwalu zobaczymy wybitne reportaże i dokumenty, uczestnicząc w debacie o roli i znaczeniu współczesnych mediów. Ocenimy też znaczenie autentycznych, istotnych, przełomowych i atrakcyjnych dla reporterów zdarzeń, które często wykraczają poza ramy „ciekawej historii do gazety” i ukazują świat w całej jego złożoności i niepowtarzalności — powiedział Michał Zaleski, prezydent Miasta Torunia.

W ramach Złotej Piętnastki filmów, szczególnie ważnych dla 60-letniego dorobku Telewizji Polskiej, zostaną zaprezentowane głośne, wielokrotnie nagradzane dokumenty takie jak: „Arizona” Ewy Borzęckiej, „Autobus z napisem koniec”  Mariusza Waltera, „Chemia” Pawła Łozińskiego, „Defilada”  Andrzeja Fidyka, „Podsłuchane życie” Krystyny Mokrosińskiej, „Szczur w koronie”  Jacka Bławuta oraz „Takiego pięknego syna urodziłam”  Marcina Koszałki.

Konkursowe reportaże będzie oceniać pięcioosobowe jury, które tworzą: Lidia Duda, reżyserka oraz scenarzystka seriali i filmów dokumentalnych, Jacek Bławut, operator i reżyser, Marek Miller, reporter, założyciel Laboratorium Reportażu, Irena Piłatowska-Mądry, autorka audycji dokumentalnych i redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz Beata Kubiczek.

– Ważnym punktem programu będą warsztaty dziennikarskie i spotkania ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Chcielibyśmy, aby Festiwal przyczynił się do kształtowania nowej generacji reporterów i dokumentalistów — wyjaśnia Krystian Kubjaczyk, dyrektor Festiwalu.

Wydarzenie zakończy uroczysta Gala Wręczenia Nagród oraz spektakl z wykorzystaniem tekstów Ryszarda Kapuścińskiego – „Scena świata” z udziałem gościa specjalnego Alicji Kapuścińskiej.

Toruńska Agenda Kulturalna

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl