Debata nad przyszłością służby zdrowia

Jaka jest przyszłość polskiej  służby zdrowia i jakim kierunku powinniśmy pójść – na te pytania m.in. odpowiedzi będą szukać uczestniczy rozpoczynającego się w sejmie panelu dyskusyjnego „Zdrowie Polaków”.

Organizatorem spotkania jest wicemarszałek Senatu, lekarz  Stanisław Karczewski

Spotkanie odbywa się 5 lat po „Białym Szczycie”,  10 lat po wprowadzeniu  Narodowego Funduszu Zdrowia i 15 lat po zmianie   finansowania opieki zdrowotnej z budżetowego na ubezpieczeniowy. Udział w debacie wezmą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, prezes NFZ, politycy, parlamentarzyści, przedstawiciele świata lekarskiego. Senator chce, aby to spotkanie wbrew temu co się mówi miało charakter polityczny.

 Decyzje dotyczące zdrowia, są decyzjami politycznymi: czy zwiększymy składkę na zdrowie, czy uwzględnimy to, że wzrasta bezrobocie i wpływy do NFZ będą mniejsze, czy będziemy brali pod uwagę, że sytuacja demograficzna w Polsce jest coraz gorsza – coraz więcej ludzi wyjeżdża zagranicę – ponad dwa miliony. Dzietność w Polsce najniższa z wielu krajów. Na 222 sklasyfikowanych krajów Polska zajmuje 212 miejsce – z dzietnością 1,3. Przypuszcza się, że pod koniec tego wieku Polska będzie liczyła 16 milionów ludzi. To są dramatyczne informacje i trzeba do tego odnieść się – mówi senator Stanisław Karczewski.

Senator Karczewski zwraca uwagę także na to, że na pewno w tak krótkim czasie nie zostaną poruszone wszystkie problemy, ale liczy na to że będzie to jakiś element w debacie  i dyskusji, który przyniesie politykom specjalistyczną wiedzę.

Istnieje wiele problemów służby zdrowia, z którymi boryka się ona już od wielu lat. Dobre zrozumienie, a przede wszystkim dostrzeganie tych problemów jest już krokiem ku prawidłowemu ich rozwiązaniu.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl