fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Bez porozumienia ws. płacy minimalnej

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie płacy minimalnej i waloryzacji emerytur.

Rząd przedstawił Radzie Dialogu Społecznego propozycję, by minimalne wynagrodzenie za pracę w przyszłym roku wyniosło 2 800 zł brutto, czyli by wzrosło o 200 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa dla umów śmieciowych – według zapowiedzi rządu – wyniosłaby 18,30 zł brutto.

Rząd zaproponował jednocześnie waloryzację emerytur i rent w 2021 r. na poziomie ustawowego minimum. Prognozy wskazują, że wskaźnik ten wyniesie 103,84 proc. Teraz propozycją rządu zajęła się Rada Dialogu Społecznego. Musiała osiągnąć porozumienie, by mieć wpływ na ostateczne regulacje.

Stronie społecznej nie udało się jednak wypracować wspólnego stanowiska. Propozycję rządu zaakceptowali NSZZ „Solidarność” oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Utrzymania dotychczasowych pensji na poziomie 2600 zł chciała Konfederacja Lewiatan. Wyższych płac, na poziomie ponad 3 tys., domagało się OPZZ.

W przypadku braku porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego ostateczny kształt regulacji ustala rząd. Ma na to czas do 15 września. Stawki nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.

 

TV Trwam News

drukuj