Belgia i Francja chcą szczytu ws. terroryzmu

Belgia i Francja wiosną przyszłego roku zamierzają wspólnie zorganizować szczyt ws. terroryzmu. Jego celem ma być pogłębienie współpracy między państwami.

W poniedziałek premier Francji przebywał z wizytą w Brukseli, gdzie spotkał się z szefem rządu Belgii. Jak zapowiedzieli politycy, w przyszłym roku odbędzie się szczyt, w którym mają wziąć udział władze centralne i samorządowe obu krajów oraz przedstawiciele belgijskich i francuskich służb.

– Podjęliśmy podstawową decyzję, że w przyszłym roku zorganizujemy nowe wspólne posiedzenie ministerialne, skupiające różnych ministrów nadzorujących kwestię bezpieczeństwa we Francji i Belgii w celu oceny postępów dokonanych w przeszłości, aby zobaczyć, jak możemy dalej wzmocnić więzi między nami w zakresie współpracy, w zakresie bezpieczeństwa i w walce z terroryzmem – powiedział Charles Michel, premier Belgii.

Wcześniej ustalono również, że belgijskie federalne organy sądownicze będą ściślej współpracować z paryskimi organami sądowniczymi, które są odpowiedzialne za śledztwa związane z terroryzmem w całym kraju. Podczas spotkania premier Francji podkreślił, że oba kraje zostały mocno dotknięte atakami terrorystycznymi.

– Belgia, podobnie jak Francja, została dotknięta i uderzona aktami terrorystycznymi, a w Belgii i Francji uważamy, że musimy prowadzić tę walkę i mieć jeszcze lepszą koordynację naszych możliwości, naszych wysiłków i być może naszego działania – wskazał Philippe Edouard.

Pogłębienie belgijsko-francuskiej współpracy w walce z terroryzmem nastąpiło po tym, gdy okazało się, że za zamachem w Paryżu z 13 listopada 2015 r., w którym zginęło ponad 130 osób, stoją zamachowcy z Belgii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl