fot. PAP

Będzie porozumienie na linii UE-Ateny?

Wciąż nie ma trwałego porozumienia pomiędzy Grecją a  pozostałymi krajami  strefy euro w sprawie zadłużenia Aten. Spotkanie ministrów finansów eurolandu zakończyło się częściowym fiaskiem. 

Do pewnych ustaleń doszło dopiero na marginesie szczytu, a szczegóły mają być wypracowane w trakcie strony prac eksperckich. Kolejne rozmowy natomiast będą się toczyć w przyszłym tygodniu.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu ministrowie finansów państw strefy euro nie osiągnęli porozumienia z Grecją – mówi szef eurogrupy.

– Zrobiliśmy pewne postępy – teraz na przykład wiemy więcej o swoich wzajemnych stanowiskach – ale wciąż nie na tyle dużo, żeby uzgodnić wspólne wnioski, które są konieczne do wydania wspólnego oświadczenia – powiedział Jeroen Dijssebloem, szef eurogrupy.

Było to pierwsze posiedzenie eurogrupy z udziałem nowego greckiego ministra finansów.

– Mieliśmy okazję przedstawić  nasze poglądy, a teraz przygotowujemy się do następnego spotkania – powiedział Janis Warufakis, minister finansów Grecji.

Według greckiego rządu, aby pomóc Atenom wyjść z kryzysu konieczna jest zmiana warunków spłaty długu,  a najlepiej jego umorzenie.  Kompromis  greckich władz z Brukselą powinien zostać zawarty do końca lutego. Wtedy bowiem wygasa obecny program dla Grecji. Kolejne spotkanie ministrów państw strefy euro  zaplanowano  na poniedziałek. Aktualnie zadłużenie Grecji wynosi 321,7 mld euro.

 

 

TV Trwam News

drukuj