UE laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska. Szef norweskiego Komitetu Noblowskiego powiedział, że UE od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie. Nagroda wynosi ok. 930 tys. euro.

To wydarzenie bez precedensu od 30 lat, dlatego że duże organizacje międzynarodowe nie pretendują  i nie przyznaje im się takiej nagrody – powiedział Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy UE. Poza tym decyzja o przyznaniu nagrody UE ma charakter polityczny.

– Jest to rodzaj wsparcia politycznego dla ciężkich sytuacji ekonomicznej i politycznej w Europie. Niewątpliwie jest to również poparcie klasy politycznej skandynawskiej dla klasy politycznej w Europie. Tutaj potwierdza się mechanizm, który mówi, że w czasie gdy klasa polityczna europejska nie ma pomysłu na to jak rozwiązać kryzys, to tworzy się środowisko takiej wzajemnej adoracji. Oni sami siebie starają zapewnić, że wszystko jest dobrze i zasłużyli na nagrody, w sytuacji kiedy ludzie wychodzą na ulicę i protestują – zaznacza Sobków.

Kontrowersyjne jest również samo uzasadnienie przyznania nagrody

– Unia Europejska od paru lat nie zrobiła nic skutecznego, ażeby powstrzymać masakry chrześcijan, chociażby w Afryce czy w Azji. Więc UE ma środki polityczne i dyplomatyczne, które wykorzystuje bardzo skromnie po to, żeby bronić mordowanych regularnie chrześcijan w Afryce i Azji, a nie robi wiele, żeby uruchomić te środki- dodaje.

W zeszłym roku laureatkami nagrody zostały prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf, działaczka społeczna z tego kraju, organizatorka kobiecego ruchu chrześcijanek i muzułmanek Leymah Gbowee, a także dziennikarka jemeńska i działaczka na rzecz praw kobiet Tawakkul Karman. Z kolei w poprzednich latach pokojowego Nobla otrzymali chiński dysydent Liu Xiaobo (2010) i prezydent USA Barack Obama (2009).

 

Wypowiedź Dariusza Sobkowa:

Audio MP3
Pobierz

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj