fot. sxc.hu

Będą zniżki dla rodzin wielodzietnych?

Zniżki na bilety kolejowe, wejścia do muzeów czy baseny – to propozycje rządu dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Dziś Rada Ministrów zajmuje się Kartą Dużej Rodziny.

Dokument będzie narzędziem identyfikującym rodziny uprawnione do korzystania z rządowego programu. Karta będzie wydawana bezpłatnie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast na wniosek zainteresowanych.

Poseł i prof. Józefa Hrynkiewicz, socjolog, jest przeciwna wyróżnianiu rodzin chociażby ze względu na liczbę dzieci.

– Wyróżnianie takiej rodziny, która ma troje dzieci, a jest rodziną zamożną (nawet posiadając ich pięcioro czy sześcioro) – bo takie przecież też są – w stosunku do rodziny, która ma dwoje dzieci i jest rodziną osób bezrobotnych, które sobie bardzo źle radzą, jest zupełnym nieporozumieniem. Trzeba stworzyć taki system, w którym po prostu czy jest jedno, czy dziesięcioro dzieci, będą one miały  (jeśli chodzi o wstęp do muzeów, na baseny, zniżki w komunikacji miejskiej) te same uprawnienia – mówi socjolog.

Z danych głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju funkcjonuje blisko 630 tysięcy rodzin, które będą mogły skorzystać z rządowego programu.

RIRM

drukuj