Batalia o zasiłki pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych będzie rosło co roku. Posłowie poparli w głosowaniu poprawkę Senatu wprowadzającą od 2017 r. coroczną, proporcjonalną do płacy minimalnej, waloryzację świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Za przyjęciem poprawki było 436 posłów, a dwóch było przeciw.

Świadczenia pielęgnacyjne zgodnie z nowelizacją zostaną podwyższone od maja br. – do 1000 zł, od 2015 r. – do 1200 zł, a od 2016 r. – do 1300 zł, czyli do wartości prognozowanej na 2016 r. płacy minimalnej netto. Świadczenie będzie rosło wraz z procentowym wzrostem płacy minimalnej.

Prawo i Sprawiedliwość alarmuje jednak, że taka waloryzacja może być argumentem za wolniejszym wzrostem płacy minimalnej.

Ustawa była odpowiedzią na protest grupy rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy przez ponad dwa tygodnie protestowali w sejmie. Tymczasem już w maju jak zapowiada rząd opiekunom osób niepełnosprawnych przywrócone zostaną zasiłki. Otrzymają oni również zaległe świadczenia. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą wsparcie opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów jest realizacją grudniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nowa ustawa przywraca wsparcie finansowe dla wszystkich osób, które je utraciły, w takiej samej wysokości, w jakiej pobierały je wcześniej – czyli 520 zł netto miesięcznie. Opiekunowie otrzymają również wyrównanie wraz z odsetkami za miesiące, w których nie pobierały świadczeń. Będzie to w sumie ok. 5,5 tysiąca złotych. Opiekunowie osób niepełnosprawnych którzy zostali pozbawieni wszelkich środków do życia boją się, że tych pieniędzy w maju po prostu nie ujrzą.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl