twitter.com/MRiPS_GOV_PL

B. Socha: Ostatni moment, aby zapobiec gwałtownemu spadkowi populacji w Polsce

To ostatni moment, żeby zapobiec gwałtownemu spadkowi populacji w Polsce – powiedziała w Lublinie wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. We wtorek uczestniczyła ona w konsultacjach z samorządowcami z Lubelszczyzny projektu Strategii Demograficznej 2040.

„Sytuacja demograficzna jest bardzo poważna. Od 30 lat mamy w Polsce do czynienia z >>zimą demograficzną<<. To czas, w którym poziom dzietności jest bardzo niski, daleko odbiegający od zastępowalności pokoleń” – zaznaczyła Socha.

Wiceminister dodała, że zmierzamy w kierunku spadku liczebności populacji i zmiany struktury demograficznej, gdzie jest dużo starszych osób, a grupa dzieci i młodzieży jest o wiele mniej liczna. Jej zdaniem może się to przełożyć na wiele negatywnych skutków i zjawisk, które odczuje całe społeczeństwo.

„W perspektywie jednej, dwóch dekad doprowadzi to do zahamowania wzrostu gospodarczego. Polska gospodarka będzie miała z tego powodu poważne problemy, by dalej się rozwijać. Spadnie nam popyt wewnętrzny, nie tylko będzie brakowało rąk do pracy, ale będzie również brakowało klientów i konsumentów tego, co będziemy produkować. Przełoży się to na spadek innowacyjności, na wyzwania systemu emerytalnego” – dodała Socha.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1417489414406774784

Zaznaczyła, że możemy wpłynąć na to, co będzie się działo za jedno pokolenie.

„To jest ostatni moment, by zapobiec gwałtownemu spadkowi populacji w Polsce i odwrócić trend lub wrócić do takiego poziomu, który nie jest obarczony tak potężnym negatywnym skutkiem czy ryzykiem” – zaznaczyła wiceminister.

Podkreśliła, że rząd od 5-6 lat realizuje intensywną politykę prorodzinną i wprowadzonych zostało wiele programów prorodzinnych, np. 500 plus. Dodała, że jest pora na to, aby wprowadzić następne programy czy instrumenty demograficzne.

„Dlatego powstał projekt dokumentu strategia demograficzna, który, poza zabezpieczeniem finansowym rodzin, obejmuje jeszcze inne obszary, które mają wpływ na dzietność. Wśród nich cztery najważniejsze to polityka mieszkaniowa, kwestie związane z rynkiem pracy, opieką nad dziećmi i z obszarem zdrowia” – powiedziała Socha.

Dodała, że część tych pomysłów znalazło się w Polskim Ładzie. Wiceminister podkreśliła, że trwające konsultacje społeczne Strategii Demograficznej 2040 służą również zachęceniu samorządowców do tego, aby myśląc o wykorzystaniu możliwości płynących z Polskiego Ładu, zwrócili uwagę, czy te inwestycje będą także sprzyjać rodzinom na ich terenie.

„Najbardziej palące są tutaj kwestie związane z polityką mieszkaniową. To pierwsza podstawowa bariera, jaką Polscy wskazują we wszystkich badaniach, która powoduje odkładanie bądź rezygnację z decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku” – zaznaczyła Socha.

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że od 1990 r. współczynnik dzietności w Polce kształtuje się na poziomie niegwarantującym prostej zastępowalności pokoleń. Według prognozy ONZ, jeśli nic się nie zmieni, to na koniec XXI w. liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 57 proc. i będzie na poziomie 16,3 mln.

Według zapowiedzi rządowych projekt Strategii Demograficznej 2040 zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń poprzez długofalowe, wieloobszarowe działania likwidujące bariery, które zniechęcają Polaków do realizowania ich aspiracji w zakresie rodziny. Wśród priorytetowych kierunków interwencji są programy z Polskiego Ładu i nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy, a także poprawę jakości ochrony zdrowia.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl