fot. PAP/Art Service

B. Nowak o reformie oświaty: Niczego, co związane z Polską, ma nie być. Nasze dzieci mają trafić do szkoły, gdzie nie będzie już historii, tylko kłamliwy przekaz, nie będzie dumy z tego, że ktoś jest Polakiem

Niczego, co związane z Polską, ma nie być. To już się dzieje i to będzie funkcjonowało. Nasze dzieci mają trafić do szkoły, gdzie nie będzie już historii, tylko jakiś kłamliwy przekaz, zatem nie będzie dumy z tego, że ktoś jest Polakiem – mówiła Barbara Nowak, była kurator oświaty województwa małopolskiego, komentując w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja zmiany, jakie rząd wprowadza w zakresie edukacji dzieci i młodzieży.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza znacząco ograniczyć podstawę programową. Szczególnie drastyczne zmiany dotknęły przedmiotów historia i język polski.

– Nie ma być ani historii Polski, ani lektur z języka polskiego. Nasze świetlane postaci, na których wzorowały się wszystkie pokolenia Polaków, mają nagle przestać istnieć. Okazuje się, że nie ma żadnych ważnych wydarzeń z naszej historii, czyli nic nas nie różni od niemieckiego, od francuskiego czy jakiegokolwiek innego narodu, bo ma być „wspólny obszar edukacyjny” – tak to nazywają – powiedziała Barbara Nowak.

Z nauczania zniknąć ma nawet wiersz „Katechizm dziecka polskiego” Władysława Bełzy, znany szerzej jako „Kto ty jesteś? Polak mały”.

– Nie ma być wiedzy o bitwie pod Grunwaldem, nie ma być informacji o naszych wspaniałych Polakach, jak chociażby Maksymilian Kolbe. Jan Paweł II też okazuje się „nikim ważnym” dla Polaków. To jest niesamowite i przerażające – zaznaczyła rozmówczyni Radia Maryja.

Program nauczania nie będzie obejmował również klasyki literatury polskiej – nawet we fragmentach.

– Niczego, co związane z Polską, ma nie być. To już się dzieje i to będzie funkcjonowało. Nasze dzieci mają trafić do szkoły, gdzie nie będzie już historii, tylko jakiś kłamliwy przekaz, zatem nie będzie dumy z tego, że ktoś jest Polakiem, nie będzie wiedzy o tym, że my, Polacy, narodziliśmy się razem z chrześcijaństwem i że to ludzie Kościoła, ludzie wiary katolickiej, zbudowali wspaniałą Polskę, z której dzisiaj można być dumnym – zwróciła uwagę była małopolska kurator oświaty.

Jednocześnie do szkół wprowadzony zostanie nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Pod tą neutralną nazwą kryje się jednak indoktrynacja w duchu gender.

– To jest pomysł na to, żeby młodym ludziom zamieszać w głowie, żeby spowodować chaos, żeby oni nigdy nie wiedzieli, że gdzieś mogą być bezpieczni, że coś jest pewne (…). Mają bazować nie na żadnej rzetelnej wiedzy, tylko na uczuciach i odruchach – stwierdziła Barbara Nowak.

Wiele organizacji i stowarzyszeń nie zgadza się na te negatywne zmiany w edukacji.

– Nie jesteśmy tacy sami jak na Zachodzie. Potrafimy się zjednoczyć. Jako Polacy cały czas mamy na sztandarach „Bóg, Honor i Ojczyzna” – hasło, które się nigdy nie zestarzeje i pod którym wszyscy Polacy – a przede wszystkim wszyscy katolicy – muszą stanąć i bronić ojczyzny – podkreśliła rozmówczyni Radia Maryja.

Barbara Nowak porównała obecne reformy w oświacie do wrzucenia granatu do domu wymagającego remontu.

Już teraz powstają inicjatywy, by prywatnie i pozaszkolnie nauczać tego, co zaniedbywać będzie państwowa edukacja. Była małopolska kurator oświaty jest zaangażowana w organizację niektórych z nich.

Całość rozmowy z Barbarą Nowak jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl