B. Netanjahu: „USA powinny zawetować anty-izraelską rezolucję ONZ”

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał USA, by skorzystały z prawa weta i zablokowały anty-izraelską rezolucję żądającą zaprzestania osadnictwa na Zachodnim Brzegu. Projekt rezolucji przygotowały władze Egiptu. W czwartek zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa.

Głosowanie nad rezolucją Rady Bezpieczeństwa nawołującą do natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań na rzecz budowy nowych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i we wschodniej Jerozolimie odbędzie się o godz. 15 czasu lokalnego (godz. 21 w Polsce).

Przygotowany przez egipską dyplomację dokument stwierdza, że akcja osiedleńcza stanowi „poważne niebezpieczeństwo dla izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego”, „zagrażając koncepcji >>dwóch państw<<” na jednej ziemi.

Jak podkreśla agencja AFP, inicjatywa egipska nie pojawiła się przypadkiem. Autorzy rezolucji liczą na to, że wobec poparcia prezydenta elekta Donalda Trumpa dla osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu – po listopadowym spotkaniu Donalda Trumpa z premierem Benjaminem Netanjahu pełną parą ruszyła budowa 500 izraelskich mieszkań we wschodniej Jerozolimie – odchodzący prezydent Barack Obama „będzie bardziej skłonny zrezygnować z nakładania amerykańskiego weta na rezolucję”.

Stany Zjednoczone, które łączy z Izraelem strategiczne partnerstwo, nigdy jednak nie popierają działań godzących w interesy państwa izraelskiego – przypomina AFP. W 2011 r., gdy w Radzie Bezpieczeństwa próbowano przeforsować rezolucję potępiającą osadnictwo na Zachodnim Brzegu, przedstawiciel USA w Radzie skorzystał z prawa weta.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl