fot. PAP/EPA

Azowstal w rękach Rosjan?

Rosjanie twierdzą, że przejęli pełną kontrolę nad zakładami Azowstal w Mariupolu. Wcześniej dowódca pułku Azow poinformował, że otrzymał od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk.

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, powiadomił Władimira Putina, że zarówno Mariupol, jak i zakłady metalurgiczne Azowstal „zostały w pełni wyzwolone”. Wcześniej rosyjscy zbrodniarze doprowadzili w tym miejscu do katastrofy humanitarnej. Ich celem było zagłodzenie obrońców miasta.

W ciągu miesiąca agresor zrzucił na Azowstal bomby lotnicze o łącznej mocy 714 ton trotylu. Media, które powielają doniesienia przekazane przez Kreml, wskazują, że spośród obrońców miasta poddało się ponad 2 tys. 400 osób. Ostatnia grupa miała liczyć ponad 500 żołnierzy. Jednocześnie resort obrony dalej forsuje swoją kłamliwą propagandę, a zbrodnie wojenne usprawiedliwia.

– Teren huty Azowstal w Mariupolu, gdzie od 21 kwietnia br. została zablokowana grupa ukraińskich bojowników nazistowskiej formacji Azow, jest całkowicie uwolniony – stwierdził Igor Konashenkov, rzecznik ministerstwa obrony Rosji.

Wcześniej podpułkownik Denys Prokopenko, dowódca ukraińskiego pułku Azow, poinformował, że otrzymał od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk w Azowstalu po to, by ratować żołnierzy – mówił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

– Aktualnie chłopcy otrzymali sygnał od dowództwa wojska, że mają całkowitą wolność oraz swobodę wyjścia i ratowania życia – wyjaśnił przywódca Ukrainy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że śmierć poniosło bardzo wielu ukraińskich lotników, którzy próbowali dostarczyć obrońcom Mariupola artykuły żywnościowe i amunicję.

– Oczywiście, że się boję. Nie ufam Rosji – powiedziała kobieta, której brat przebywał w hucie. Obecnie Ukrainka nie wie, gdzie przebywa jej bliski.

16 maja br. Hanna Malar, ukraińska wiceminister obrony, potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. Część z nich trafiła na tereny okupowane. Mają być wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych. Pentagon oczekuje, że Rosja będzie traktowała obrońców Mariupola zgodnie z konwencją genewską.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl