fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Niemiecka kooperacja wspierająca Rosję i łamiąca ustalone sankcje jest współudziałem w zabójstwie

Polski rząd apeluje o środki dla Ukraińców. Zachowaliśmy się jak chrześcijanie, ponieważ nie warunkowaliśmy pomocy otrzymaniem pieniędzy, tak jak robią to niektóre państwa, np. Niemcy. Musimy teraz domagać się sprawiedliwości. Ursula von der Leyen dostała telefon od Olafa Scholza, kanclerza Niemiec, żeby wymyśliła odpowiedni mechanizm do kontynuacji interesów z Władimirem Putinem. To ośmieszanie idei wspólnoty narodów Europy w myśl Roberta Schumana (…). Niemiecka kooperacja wspierająca Rosję i łamiąca ustalone sankcje jest współudziałem w zabójstwie – zauważył prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

W ostatnich dniach ze strony polskich polityków padła deklaracja dotycząca porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) między naszym krajem a Komisją Europejską. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła zmiany w Sądzie Najwyższym, które mają zrealizować oczekiwania instytucji unijnych.

– Liczę na to, że wysiłki polskich polityków na czele z premierem Mateuszem Morawieckim zakończą się sukcesem. Unia Europejska próbuje narzucać Polsce posłuszeństwo, wykorzystując do tego KPO. Ponadto ingeruje w naszą suwerenność. Sprawy dotyczące systemu sądownictwa są obszarem suwerenności. Trzeba podkreślić, że nowe regulacje polskiego rządu nie są dostosowaniem się do tego, czego żąda KE – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Ursula von der Leyen skierowała list do liderów frakcji Parlamentu Europejskiego, w którym poinformowała, że „Komisja Europejska nie zatwierdzi żadnego planu odbudowy, jeśli nie będzie przekonana, że wszystkie kryteria oceny zostały spełnione”. Wypowiedź przewodniczącej KE budzi obawy wśród Polaków, iż każda wypłata środków unijnych będzie oznaczała kolejne żądania ze strony unijnych polityków.

– Narracja, że Polska musi wypełnić, dostosować się, wskazuje na „patrzenie na nasz kraj z góry”. Spójrzmy, że nasze władze weryfikują kwestie dotyczącego krajowego systemu sprawiedliwości. Pamiętajmy, iż nie jest to ślepe posłuszeństwo i dostosowywanie się do tego, co wymyśla sobie Ursula von der Leyen. Używanie takiego słownictwa jak w liście przewodniczącej KE wskazują na to, że nastąpi kontynuacja wykorzystywania instrumentów finansowych do manipulowania i wpływania na naszą suwerenność – ocenił gość programu „Polski punkt widzenia”.

Prezes Instytutu Myśli Schumana wskazał, że są to metody wykorzystywane przez unijnych urzedników, którzy dążą do utworzenia „superpaństwa”.

– Unijni politycy tworzą sobie instrumenty, które będą skuteczne. Budżet jest idealnym narzędziem, ponieważ budzi emocje i wytwarza presje. W Polsce również pojawiają się głosy, żebyśmy zrobili wszystko, czego życzą sobie w Unii Europejskiej, żebyśmy otrzymali pieniądze. Pamiętajmy, że nie możemy się sprzedać za „judaszowe srebrniki”. Przeciągający się od dwóch lat proces wypłaty środków unijnych na odbudowę gospodarki po pandemii, świadczy o tym, że polski rząd nie jest uległy – wyjaśnił prof. Zbigniew Krysiak.

Rozmówca nawiązał również do zapowiedzi polityków UE, że Polska otrzyma 140 mln euro na pomoc ukraińskim uchodźcom. Jest to jednak niewielka pomoc, biorąc pod uwagę, że koszt wsparcia Ukraińców wyniesie ok. 9 mld euro.

– Te liczby pokazują, jak Komisja Europejska chce nas poniżać, wykorzystując instrument finansowy. W ten sposób poniża nie tylko Polaków, ale również Ukraińców – powiedział gość programu.

Profesor Zbigniew Krysiak podkreślił, że Ursula von der Leyen z jednej strony mówi o współczuciu ofiarom wojny, a z drugiej strony ośmiesza ich tak małymi środkami na pomoc.

– Polski rząd apeluje o środki dla Ukraińców. Zachowaliśmy się jak chrześcijanie, ponieważ nie warunkowaliśmy pomocy otrzymaniem pieniędzy, tak jak robią to niektóre państwa, np. Niemcy. Musimy teraz domagać się sprawiedliwości – zaznaczył prezes Instytutu Myśli Schumana.

Rozmówca odniósł się również do doniesień medialnych, że Niemcy i Włochy planują otworzyć konta rublowe, by dalej móc sprowadzać rosyjski gaz.

– Ursula von der Leyen dostała telefon od Olafa Scholza, kanclerza Niemiec, żeby wymyśliła odpowiedni mechanizm do kontynuacji interesów z Władimirem Putinem. To ośmieszanie idei wspólnoty narodów Europy w myśl Roberta Schumana (…). Niemiecka kooperacja wspierająca Rosję i łamiąca ustalone sankcje jest współudziałem w zabójstwie – ocenił gość programu.

Prof. Zbigniew Krysiak zaznaczył, że sytuacja za naszą wschodnią granicą ma bardzo poważny wpływ na polską gospodarkę i rosnąca inflację. Rozmówca wskazał na dodatkowy zewnętrzny czynnik, który pogłębia ten problem, a jest nim brak decyzji o podniesieniu stóp procentowych w strefie euro.

– Europejski Bank Centralny jest w Niemczech. Kuriozalną rzeczą jest to, że w strefie euro mamy wysoką inflację, a stopy procentowe są na tym samym poziomie. Stopy procentowe powinny być podnoszone w strefie euro, by redukować inflację – podsumował prezes Instytutu Myśli Schumana.

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl