fot. PAP/EPA

M. Magierowski: Ustępstwa wobec Putina byłyby jak poddanie się sierpowi i młotowi

Ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski nazwał flagę sowiecką z sierpem i młotem symbolem dzisiejszej Rosji. Sugerował, że równoznaczne z poddaniem się im byłyby ustępstwa wobec Władimira Putina.

Polski dyplomata wziął w piątek udział w panelu stanowiącym część konferencji „TruCon 2022” organizowanej przez waszyngtoński ośrodek badawczy Truman Center for National Policy. Przedmiotem debaty była m.in. wojna Rosji z Ukrainą, jej konsekwencje, wyzwania łączące się z bezpieczeństwem żywnościowym, energią oraz problemy dotyczące uchodźców.

Marek Magierowski wspomniał w swym wystąpieniu o deputowanym z rosyjskiej Dumy, który wzywał niedawno do przywrócenia sowieckiej flagi. Przypomniał zgromadzonym, że widniał na niej wizerunek sierpa i młota. Nazwał ją nowym symbolem dzisiejszej Rosji. Za niepokojące i przerażające uznał, że rosyjscy politycy występują z takimi propozycjami.

Jego zdaniem w oczach społeczeństw z Europy Wschodniej sierp i młot stały się symbolami destrukcji oraz opresji. Jak dodał taką samą destrukcję obserwujemy teraz. Wskazywał na potrzebę rozprawienia się ze złem.

„Rosyjskie wojska, nie zważając na nic, atakują ludność cywilną, niszczą infrastrukturę ukraińską, niszczą ukraińską myśl, kulturę i dziedzictwo. Usiłują wyplenić ukraińską tożsamość. (…) To samo robili przez dekady Sowieci w Europie i poza nią” – ocenił ambasador.

Przywoływał wcześniejsze przykłady okrucieństw w Afganistanie i w Czeczeni. Do bliższych naszym czasom zaliczył popełniane w Syrii.

„Teraz widzimy zbrodnie także na Ukrainie” – akcentował dyplomata.

Zapewniał, że zna sowiecką mentalność. Jej ślady dostrzegł też obecnie w Rosji.

„Kiedy rosyjskie wojska kradną, rabują i gwałcą oponuję jak wszyscy inni. Ale mnie to nie zaskakuje” – akcentował.

Marek Magierowski zastanawiał się, do jakiego stopnia sierp i młot – stanowiący dla wschodnich Europejczyków symbol destrukcji i opresji – jest do zaakceptowania przez społeczność zachodnią.

Dla nas jest równie nie do zaakceptowania, jak swastyka. (…) Czy jesteśmy gotowi zaakceptować sierp i młot jako nowy symbol Federacji Rosyjskiej? Czy jesteśmy gotowi zaakceptować przerażające sceny, które obserwujemy na co dzień na Ukrainie? Czy jesteśmy gotowi (…) poddać się sierpowi i młotowi? Są to kwestię jawiące się teraz na horyzoncie zwłaszcza w krajach i społecznościach Europy Wschodniej” – zauważył szef polskiej placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie.

Ostrzegał przed skutecznością kremlowskiej propagandy owocującej tym, że według niektórych krajów latynoskich, afrykańskich czy azjatyckich Rosja znajduje się po właściwej stronie historii. W jego opinii w zestawieniu z postępowaniem Rosjan jesteśmy zbyt etyczni. Odniósł to m.in. do moskiewskiej dezinformacji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl