Audyt rozliczeń wyjazdów służbowych posłów

Trzech kolejnych posłów ma tydzień na złożenie wyjaśnień dotyczących rozliczeń ich wyjazdów. Taki termin wyznaczył im Marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Jest to wynik przeprowadzonego w Sejmie audytu rozliczeń wyjazdów służbowych posłów.

Wyjaśnienia dotyczące rozliczeń z wyjazdów będą musieli przedstawić trzej posłowie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o innych parlamentarzystów niż trzej byli już posłowie PiS: Adam Hofman, Mariusz Kamiński oraz Adam Rogacki. To właśnie ich wyjazd do Madrytu stał się przyczyną audytu. Na briefingu prasowym Sikorski podał kilka szczegółów wynikających z audytu.

– Audyt jest gotowy. Wynika z niego, że w sześciu przypadkach miały miejsce błahe, nawet nie naruszenia, tylko sprawy do wyjaśnienia. W przypadkach trzech osób są to sprawy trochę poważniejsze. Szef Kancelarii Sejmu zwrócił się do posłów o wyjaśnienia i dopiero po wyjaśnieniach szef Kancelarii zdecyduje, jak się do nich odnieść – powiedział Radosław Sikorski.

Marszałek powiedział, że wnioski z audytu będą już wkrótce przedstawione Prezydium Sejmu.

– Mamy już projekty uchwał Prezydium zmieniające zasady podróży zagranicznych posłów. Z audytu wynika to, co już państwu mówiłem, że  prawie wszyscy posłowie dobrze reprezentują Polskę za granicą i uczciwie, zgodnie z zasadami rozliczają się z delegacji – dodał Radosław Sikorski.

Pracami komisji badającej rozliczenia z zagranicznych wyjazdów posłów kierował wewnętrzny audytor kancelarii. W jej skład weszli urzędnicy Kancelarii Sejmu. Komisję powołano po ujawnionej przez media sprawie wyjazdu do Madrytu trzech byłych posłów PiS.

 

TV Trwam News

drukuj