fot. Katarzyna Cegielska

Atrakcje dla uczestników 11. Dziękczynienia w Rodzinie

Toruńskie Dziękczynienie w Rodzinie to także bogata oferta dla tych wszystkich, którzy wybierają zdrową i ekologiczną żywność. Atrakcji było jednak więcej. Sprzęt ratowniczy zaprezentowała straż pożarna. W ramach projektu „Bezpieczni w rodzinie” uczestnicy dziękczynienia mogli dowiedzieć się, jak reagować w przypadku przemocy, by pomóc sobie oraz innym.

Rodzina Radia Maryja z Płocka – przy okazji Dziękczynienia – przygotowała specjalne kapliczki. Wszystkie ręcznie robione. Kapliczki można było kupić na Dziękczynieniu w Rodzinie. Cały dochód trafił na wsparcie dla Radia Maryja.

Do Torunia przyjechali dziś ludzie, dla których nie pieniądze, a wartości są najważniejsze. Celem jest po prostu dotrzeć do drugich z Ewangelią. Taki cel łączył też sprzedawców, którzy pojawili się w Toruniu. Wielu z nich miało do zaoferowania zdrowe i ekologiczne produkty.

– Zbieramy to, co natura dała. Mamy własny sad, ogród i z tych własnych produktów wytwarzamy różne syropy, konfitury – mówila pani Iwona, która na dziękczynienie przywiozła miody oraz liczne przetwory z własnych owoców i warzyw.

O przysmaki zadbał także Tomasz Welter, kucharz.

– Mamy zupę z jesiotra, mamy karpia, pstrąga z dodatkami różnego rodzaju. Mamy mnóstwo ryb wędzonych, mamy tortillę z rybami – zaznaczył Tomasz Welter.

Obok degustacji na uczestników Dziękczynienia czekały też pokazy kulinarne.

Swoje stanowisko miała również straż pożarna. Poprzez pokazy sprzętu strażackiego celem była edukacja, czyli co robić, aby było bezpiecznie.

– Pokazujemy sprzęt. Cały przekrój naszej działalności jest właśnie tutaj przed kościołem – od sprzętu ratownictwa technicznego po wóz gaśniczy. Są elementy zabytkowe, ale są też elementy zupełnie nowoczesne – wskazywała Małgorzata Jarocka–Krzemkowska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

O bezpieczeństwie – tym razem w rodzinie – sporo słów padło w namiocie Fundacji Lux Veritatis. Tutaj celem była ochrona przed przemocą. Tak, by właściwie reagować i pomagać sobie oraz innym: dzieciom, seniorom, niepełnosprawnym.

Przy kolejnym stoisku o naszą edukację zadbały Wody Polskie.

– Edukacja ekologiczna jest bardzo ważną sprawą. Edukacja ekologiczna, edukacja wodna, a zatem dbanie o nasze środowisko, o oszczędzanie wody, szanowanie tej wody. To bardzo ważne aspekty dla każdego z nas – podkreślał Daniel Kociołek z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Szeroka oferta – jak co roku – spotkała się ze sporym zainteresowaniem pielgrzymów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj