Atak na konwój w Egipcie. Zginęło 11 żołnierzy

W dzisiejszym ataku na wojskowy konwój na Synaju zginęło 11 egipskich żołnierzy – podały źródła medyczne i wojskowe. Od obalenia w 2013 roku islamistycznego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego na półwyspie mnożą się zamachy dżihadystów.

Wcześniej informowano, że w ataku zginęło ośmiu żołnierzy, a czterech zostało rannych. Pojazd opancerzony z żołnierzami wjechał na przydrożny ładunek wybuchowy podłożony we wsi el-Wefak w pobliżu granicy z palestyńską Strefą Gazy.

Na północy Synaju, mającego znaczenie strategiczne ze względu na granicę z Izraelem, Strefą Gazy i bliskość Kanału Sueskiego, egipskie wojsko i policja prowadzą ofensywę przeciwko zbrojnym ugrupowaniom. W ostatnich miesiącach zabito lub pojmano kilkudziesięciu dżihadystów.

Główne ugrupowanie islamistyczne na Synaju, Ansar Bait al-Makdis, poinformowało, że w ostatnich operacjach sił rządowych zginęło kilku jego przywódców. W zeszłym tygodniu ugrupowanie przyznało się również do ścięcia głów czterem egipskim cywilom, których ciała znaleziono w sierpniu. Znane również jako Ansar Jerusalem ugrupowanie działa od egipskiej wiosny z 2011 roku, atakując siły bezpieczeństwa oraz Beduinów, których podejrzewa o współpracę z władzami.

Ataki dżihadystów nasiliły się po obaleniu Mursiego, który wywodzi się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl