Ukończono budowę Nowego Kanału Sueskiego w Egipcie

Budowa Nowego Kanału Sueskiego w Egipcie została ukończona poinformowały tamtejsze źródła. Biegnie on równolegle do powstałego 145 lat temu pierwszego kanału i przedstawiany jest jako istotny czynnik zdynamizowania egipskiej gospodarki.

Nowa droga wodna zostanie uroczyście otwarta 6 sierpnia w obecności prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego i wysokiej rangi gości zagranicznych.

Wpływy Egiptu z eksploatacji obecnego Kanału Sueskiego wynoszą około 5 mld dolarów rocznie. Oczekuje się, że nowy kanał, pozwalający na ruch większych statków w obu kierunkach, zwiększy tę kwotę do 15 mld USD w roku 2023. Nowe połączenie skróci czas podróży między morzami Śródziemnym i Czerwonym z około 22 do 11 godzin.

Prowadzoną pod kierownictwem egipskiej armii budowę nowego kanału rozpoczęto 11 miesięcy temu. Koszty całej inwestycji szacuje się na 8 mld dolarów.

Rząd Egiptu planuje zlokalizowanie w pobliżu Kanału Sueskiego strefy przemysłowo-logistycznej, która ma w przyszłości zapewnić jedną trzecią wpływów gospodarczych kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl