Archidiecezja Wrocławska przed uroczystością Wszystkich Świętych

Już nie tylko we Wrocławiu, ale także w kilku innych miastach archidiecezji, w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych będzie można wziąć udział w marszu świętych lub spędzić czas na balu, którego uczestnicy przebiorą się za osoby wyniesione na ołtarze. Przygotowywane są również procesje, czuwania i modlitwy.

Poza stolicą Dolnego Śląska różnego rodzaju inicjatywy związane z obchodami Wszystkich Świętych podejmują takie miejscowości, jak: Milicz, Jelcz – Laskowice, Czernica i Prusice. Przypuszczalnie największą inicjatywą będzie „Holy wins” czyli marsz, który wyruszy z wrocławskiego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku i podąży w stronę Rynku. Poprzedzi go Msza św., która rozpocznie się o 18.30. Uczestnicy będą ubrani w jasne barwy. Przyniosą także ze sobą wizerunki świętych i błogosławionych oraz świece.

Podobna procesja przejdzie z kościoła na wrocławskich Popowicach w kierunku kościoła pw. św. Jadwigi na Kozanowie. Rozpocznie się ona nieszporami z uroczystości Wszystkich Świętych, a zakończy Eucharystią. Uczestnicy proszeni są o to, by przebrać się za wybranych świętych. W procesji będą niesione relikwie kilkudziesięciu świętych i błogosławionych. Prowadzona będzie także modlitwa za miasto Wrocław i za Światowe Dni Młodzieży.

W tym roku podobne imprezy organizowane są także w kilku innych miastach Dolnego Śląska. Coraz więcej podmiotów organizuje także bale Wszystkich Świętych.

– Często można usłyszeć, że dzień Wszystkich Świętych kojarzy się ze smutkiem, związanym z przemijaniem człowieka, tymczasem tego rodzaju inicjatywy przywracają prawdziwą treść, jakie niesie ta uroczystość – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Rzecznik dodaje, że ich organizatorom nie chodzi o tworzenie alternatywy dla obchodów Halloween, ale o pomoc w zrozumieniu, że dzień 1 listopada jest jednym z najbardziej radosnych świąt w Kościele katolickim.

ks. Rafał Kowalski/RIRM

drukuj