fot. flickr.com

Wrocław: Przesłuchanie pierwszej osoby zatrzymanej ws. „dzikiej reprywatyzacji” w stolicy

Rozpoczęły się czynności prokuratorskie z pierwszą z pięciu zatrzymanych w środę osób w sprawie przestępstw związanych z tzw. „dziką reprywatyzacją” w Warszawie – podała Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, która prowadzi śledztwo.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka poinformowała PAP, że w środę po południu rozpoczęły się czynności prokuratorskie z pierwszą osobą zatrzymaną w środę rano w związku z tzw. „dziką reprywatyzacją” w Warszawie. W sumie zatrzymano pięć osób.

„Na razie nie podajemy szczegółowych informacji w tej sprawie. Mogę tylko potwierdzić, że rozpoczęły się czynności z pierwszą osobą” – dodała rzecznik.

Rano Prokuratura Krajowa(PK) przekazała, że w sprawie chodzi o trzy nieruchomości położone w prestiżowych miejscach w stolicy.

„Wartość szkody poniesionej przez miasto Warszawa wynosi prawie 13,5 mln zł” – dodała PK.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA poinformował w środę PAP, że zatrzymań pięciu osób, w tym dwóch byłych stołecznych urzędników, dokonali agenci z warszawskiej delegatury CBA.

Sprawa dotyczy korupcji przy wydawaniu decyzji dekretowych oraz odszkodowawczych, a zatrzymani to były pracownik warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jacek W. i była radca prawny w BGN Bogusława D. a także warszawski notariusz Leszek Z. Zatrzymano też dwóch biznesmenów zajmujących się kupnem i sprzedażą nieruchomości: Mirosława B. i Krzysztofa D.

„Według ustaleń naszych funkcjonariuszy były pracownik warszawskiego ratusza miał brać łapówki od zatrzymanego już wcześniej przez CBA znanego handlarza roszczeniami Marka M., w zamian za przychylność w prowadzonych postępowaniach zwrotowych dotyczących kamienic w Śródmieściu” – powiedział PAP Brodowski.

„W. w związku z toczącym się postępowaniem został w środę po raz drugi zatrzymany przez agentów CBA” – zaznaczył Brodowski.

Powiedział też, że zgromadzono materiały mające wskazywać, że notariusz i radca prawny sygnowali decyzje na rzecz zatrzymanych przedsiębiorców z pominięciem przyjętych procedur oraz przy niekompletnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości.

Mirosław B. pracował przy reprywatyzacji wielu nieruchomości w Warszawie, w tym położonej przy Mokotowskiej 63. W sprawie Mokotowskiej 63 zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w kwocie 2 mln zł usłyszał b. wiceszef BGN Jakub R.

Sprawy dot. „dzikiej” reprywatyzacji prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Pierwszy obszerny akt oskarżenia w sprawie reprywatyzacji, przygotowany przez prokuraturę, trafił do warszawskiego SO w końcu marca zeszłego roku. W sprawie – obejmującej siedem osób – oskarżony został skupujący roszczenia biznesmen Maciej M., jego syn Maksymilianem M. oraz stołeczny adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R.

Jesienią 2018 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął kolejny obszerny akt oskarżenia obejmujący wątki 15 reprywatyzowanych nieruchomości. Oskarżenie objęło dziewięć osób w tym m.in. b. wiceszefa stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R., jego matkę Alinę D., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorza M. oraz biznesmena skupującego roszczenia do warszawskich nieruchomości Janusza P.

Latem zeszłego roku został zatrzymany antykwariusz i handlarz roszczeń Marek M. Usłyszał on wówczas zarzuty w sprawach nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Dynasy 4, ale także Opoczyńskiej 4B oraz tzw. Folwarku Służewiec. W poniedziałek do Sądu Okręgowego trafił akt oskarżenia, którym objęto nim m.in. Marka M. Prokuratura poinformowała, że M. razem z Krystyną O. wprowadzili pokrzywdzoną w błąd co do tożsamości nabywców oraz co do „zakresu i przedmiotu przysługujących jej praw i roszczeń względem tej nieruchomości i jej faktycznej wartości”.

„Działając w ten sposób odkupili od pokrzywdzonej roszczenia za kwotę 300 zł” – ustaliła prokuratura.

Ponadto w tej sprawie – jak dodano – Marek M. odpowie także za doprowadzenie drugiej ze spadkobierczyń dawnych właścicieli nieruchomości przy ul. Dynasy 4 do niekorzystnego rozporządzenia mieniem – udziałem wynoszącym 1/8 w prawach do tej nieruchomości również o wartości 1 mln 40 tys. zł – przy wykorzystaniu błędu pokrzywdzonej.

„M. zawarł z pokrzywdzoną umowę sprzedaży roszczeń do tej nieruchomości za kwotę 500 zł” – przekazano.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl