fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

W aptekach kupimy jedynie wyroby medyczne?

Ministerstwo Zdrowia chce, by w aptekach można było kupić wyłącznie leki i wyroby medyczne. Resort ma wprowadzić stałą opłatę za wydanie leku oraz płatną opiekę farmaceutyczną. Wynika to z założeń do ustawy – Prawo farmaceutyczne, do których dotarł dziennik „Rzeczpospolita”.

W myśl projektowanych przepisów, pacjenci nie kupią już w aptekach m.in. kosmetyków. Kierownictwo ministerstwa w zamian planuje jednak umożliwić farmaceutom inne formy zarobku, m.in. za sporządzanie raportów lekowych dla lekarzy POZ. Takie rozwiązanie funkcjonuje już na Zachodzie Europy.

Te rozwiązania idą w dobrym kierunku, ale wymagają jeszcze konsultacji i analizy – podkreślił poseł Tomasz Latos, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia.

Dobrym pomysłem jest, aby był mniejszy dostęp do różnego rodzaju leków sprzedaży pozaaptecznej, jak na stacji benzynowej, supermarketach i innych tego typu miejscach. Uważam natomiast, że suplementy diety powinny być dostępne. Jeżeli ktoś będzie chciał je kupować, to wolę, aby to robił w aptece niż w innym miejscu. Nad tymi rozwiązaniami zapewne będziemy jeszcze dyskutować w komisji. Uważam, że najważniejszą sprawą związaną z aptekami, są działania w obronie tych pojedynczych, rodzinnych aptek – zaznaczył poseł Tomasz Latos.

Resort chce ograniczyć też sprzedaż leków na stacjach benzynowych i supermarketach. Jednak wszelkie zmiany mają przejść szerokie konsultacje z aptekarzami.

RIRM

drukuj