Apel o przeprowadzenie akcji szczepień na Ukrainie

Na początku września poinformowano o dwóch przypadkach zachorowania dzieci na polio na Ukrainie. UNICEF i  WHO zaapelowały o przeprowadzenie na Ukrainie akcji szczepień, przypominając, że  już jeden przypadek polio może spowodować rozprzestrzenienie się choroby.

Na polio zachorowały dzieci w wieku 10 miesięcy i 4 lat mieszkające w obwodzie zakarpackim, w południowo-zachodniej części Ukrainy. Dzieci nie były zaszczepione.

„Wirus może rozprzestrzenić się w kraju, stanowiąc zagrożenie dla 1,8 mln dzieci” – alarmują UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Organizacje apelują o przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji szczepień przeciwko polio. „Kampania ta ochroni dzieci przed chorobą, paraliżem, a nawet śmiercią” – przekonują.

Międzynarodowe wytyczne wskazują, że już jeden przypadek polio może spowodować rozprzestrzenienie się choroby i konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań.

„Niski poziom wyszczepialności dzieci na Ukrainie zagraża ich zdrowiu, a ewentualne rozprzestrzenianie się choroby może zostać powstrzymane dzięki kampanii szczepień, podczas której dzieci otrzymają 3 dawki doustnej szczepionki przeciwko polio” – czytamy w komunikacie przesłanym przez organizacje.

UNICEF, dzięki wsparciu rządu Kanady, zapewnił 3,7 mln dawek szczepionki przeciwko polio. WHO potwierdziła, że szczepionki te są całkowicie bezpieczne i gotowe do użycia.

Według informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2014 r. zaledwie połowa dzieci na Ukrainie była w pełni zaszczepiona przeciwko polio i innym chorobom zwalczanym drogą szczepień. W związku z sytuacją w tym kraju GIS wzywa osoby, które nie ukończyły 19. roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, do uzupełnienia szczepień przeciwko polio.

Zgodnie z zaleceniami WHO wszystkie osoby podróżujące do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów, powinny być w pełni zaszczepione przeciwko polio. GIS podkreśla, że podczas pobytu na Ukrainie należy zachować podstawowe zasady higieny obowiązujące w życiu codziennym i podczas wyjazdów zagranicznych.

Poliomyelitis, czyli choroba Heinego-Medina to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy. Dostają się one do organizmu przez usta lub nos, po czym namnażają się w jelitach i przedostają się do krwi, która przenosi je do innych części ciała. Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, prowadzące do niedowładu lub porażenia mięśni. Okres wylęgania choroby wynosi od 7 do 14 dni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl