fot. flickr.com

Apel o pamięć o ofiarach niemieckiego ludobójstwa

W walce o prawdę o polskich ofiarach niemieckiego ludobójstwa może pomóc ustanowienie Międzynarodowego Dnia Ofiar Niemieckich Obozów – wskazuje dzisiejszy „Nasz Dziennik”.

14 czerwca 1940 roku do obozu Auschwitz przybył pierwszy transport polskich więźniów. Data jest uznawana za początek działalności niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. To właśnie ten dzień można wykorzystać, aby na forum międzynarodowym uhonorować wszystkie ofiary niemieckich obozów z okresu II wojny światowej – wskazuje Barbara Wojnarowska-Gautier, była więźniarka obozu Auschwitz.

„Uważam, że należy wystąpić o to, aby ONZ ogłosiła 14 czerwca Światowym Dniem Więźniów Obozów Koncentracyjnych i Zagłady” – podkreśla Barbara Wojnarowska-Gautier, prezes Komitetu 14 czerwca.

Konieczne są postulaty przypominania światu o polskich ofiarach niemieckich obozów i mordach dokonanych na więźniach z innych narodów – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Historyk podkreśla, że byłoby to wreszcie dowartościowanie innych ofiar obozów. Dzięki temu być może przestano by mówić o tym, że w Auschwitz ginęli tylko Żydzi – dodaje prof. Wiesław Wysocki i zaznacza, że wszystkie ofiary obozów należy traktować jednakowo.

TV Trwam News

drukuj