Apel do rolników o bezpieczeństwo podczas żniw

Co roku podczas żniw dochodzi do wielu wypadków, aby im zapobiec, ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Na polach pojawiły się pierwsze kombajny. To znak, że rozpoczęły się żniwa. Dla wielu rolników to czas wzmożonej pracy od rana do późnego wieczora.

– To jest czas zbioru plonów, to jest czas wytężonej pracy. Od tego zależy później cały rok – powiedział Krzysztof Szaciło, rolnik z powiatu monieckiego.

Niestety, co roku podczas prac polowych dochodzi do wypadków. Niektóre z nich kończą się tragicznie.

– Przemęczenie, zmęczenie, a także pośpiech i warunki atmosferyczne wpływają na to, że przy pracach polowych dochodzi do najgroźniejszych zdarzeń wypadkowych – akcentowała Dominika Jastrzębska, specjalista Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku.

Podstawą przy zbiorze plonów jest bezpieczeństwo.

– Rozsądek człowieka i przytomna głowa – podkreślił Krzysztof Szaciło.   

KRUS przypomina o kilku zasadach. Bardzo ważnym elementem jest odpowiedni strój roboczy.

– Przede wszystkim powinien być przylegający do ciała, bez żadnych zwisających elementów, zadbajmy o odpowiednie nakrycie głowy, a także obuwie robocze – zaznaczyła Dominika Jastrzębska.

Przed wyruszeniem w pole i przystąpieniem do pracy należy koniecznie sprawdzić maszyny rolnicze, a przede wszystkim stan osłon na ruchomych częściach maszyn.

– Sprawdzamy również poprawność elementów mechanicznych maszyn, jeżeli coś nie gra, lepiej to naprawić przed rozpoczęciem pracy niż w trakcie – zwróciła uwagę specjalista OR KRUS w Białymstoku.  

Także przed rozpoczęciem pracy maszyną rolniczą należy upewnić się, że w jej pobliżu nie znajdują się ludzie a przede wszystkim dzieci. KRUS przeprowadza szereg działań prewencyjnych, dotyczących zapobiegania wypadkom podczas żniw.

– Są to pogadanki, szkolenia, liczne konkursy z wiedzy o BHP, przeglądy gospodarstw rolnych, a także przeglądy prac polowych – mówiła Dominika Jastrzębska.

Żniwa wieńczą codzienny trud rolnika, ale ich zdrowie, życie i bezpieczeństwo jest najważniejsze.

List_Prezes_KRUS_dr_A_Hadzik_do_rolnikow

Źródło: krus.gov.pl

TV Trwam News

drukuj