fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

Apel do prezydenta RP o degradację Jaruzelskiego

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie w specjalnym liście wystosowanym do prezydenta Andrzeja Dudy apeluje w sprawie odebranie stopnia generalskiego Wojciechowi Jaruzelskiemu.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przed kolejną rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ponownie apeluje o odebranie Wojciechowi Jaruzelskiemu stopnia generalskiego [zobacz więcej]. 

„(…) Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych od 4 lutego 2010 roku konsekwentnie, lecz niestety bezskutecznie, zabiega u kolejnych głów państwa o podjęcie tej ważnej decyzji, która stanowiłaby czytelne i sugestywne rozliczenie epoki PRL. Znając Pańską zdecydowanie negatywną ocenę tego okresu historycznego żywimy nadzieję, że może ona jednak wreszcie zapadnie. (…)” – czytamy w specjalnym liście, wystosowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

Gen. Jaruzelski powinien utracić zarówno stopień wojskowy, jak i order Virtutti Militari. Jedno i drugie zostało mu nadane, nie za służbę Polsce, tylko za zdradę polskiej racji stanu, za wysługiwanie się sowieckiemu mocarstwu i za bycie namiestnikiem Kremla w Warszawiepodkreśla dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia.

Prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z 2012 roku cała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego została uznana za związek przestępczy o charakterze zbrojnym pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego. I choć jego samego wyłączono z procesu z uwagi na zły stan zdrowia, to wielokrotnie podkreślał, że on bierze pełną odpowiedzialność moralną, polityczną oraz historyczną za wszystko to, co działo się w Polsce po 13 grudnia `81 roku – przypomina dr. Jerzy Bukowski.

Skoro tak, to niech teraz pośmiertnie ta sprawiedliwość zostanie mu wyznaczona. Nie może być tak, cytując byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, że w Polsce jednocześnie generałami są: Jan Karski i Ryszard Kukliński oraz Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. Nam nie chodzi o masową degradację, nam chodzi o pewne postacie symbolicznewskazuje rzecznik Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

W liście do głowy państwa, porozumienie zaapelowało także o przyznanie pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu, który pośmiertnie został awansowany do stopnia generalskiego, Orderu Orła Białego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj