Ambasador Tajwanu przy UE: Mamy nadzieję na większy rozwój między gospodarką tajwańską a polską

Tajwan chce być odpowiedzialnym partnerem na scenie międzynarodowej. (…) Ekonomicznie mamy nadzieję, że ta bliskość, którą tutaj przedstawiamy, pozwoli na większy rozwój między gospodarką tajwańską a polską – mówił w Brukseli ambasador Tajwanu przy Unii Europejskiej Harry Tseng.

27 września w Brukseli odbyła się konferencja nt. sytuacji polityczno-gospodarczej Tajwanu. W spotkaniu z ambasadorem Harry Tsengem wziął udział poseł do Parlamentu Europejskiego Dobromir Sośnierz i zaproszeni goście z Polski.

Ambasador Tajwanu przy UE podkreślił, że sukces ekonomiczny Tajwanu ma różne przyczyny, a zarobki w latach 50. były bardzo niskie. Sytuację na Tajwanie zmieniła przede wszystkim reforma rolna – dodał.

– Przedtem chłopi dzierżawili ziemię od rządu i od ziemian i ta ziemia została im oddana w zamian za bony do akcji rządowej i bankowej dla ziemian, którzy stali się klasą przedsiębiorczą. To zdynamizowało ekonomię i to jest główna przyczyna sukcesu – zaznaczył.

Odnosząc się do problemów społecznych, ambasador podkreślił obecność 700 tys. pracowników z południowej Azji, szczególnie z Filipin, Wietnamu, Tajlandii i Tunezji, którzy zajmują się pracami domowymi.

– Te grupy etniczne przedstawiają jakiś problem społeczny, ale ich obecność jest harmonijna i nie sprawiają wiekszych kłopotów. (…) Zaletą jest, że prawa kobiet i równość między kobietami a mężczyznami w Tajwanie jest bardzo przestrzegana. Ponad 35 proc. polityków w Parlamencie to są kobiety. Prezydentem Tajwanu jest także kobieta, pani Tsai Ing-wen – wskazał dyplomata.

– Problem, który jest do rozwiązania to jest problem emerytur. Na Tajwanie był bardzo korzystny system emerytur szczególnie dla funkcjonariuszy, którzy otrzymywali prawie 90 proc. swojej pensji po zakończeniu swojej funkcji. To jest nienormalne, ponieważ ci, którzy zaczynają, rozpoczynają swoje życie na rynku pracy, zarabiają połowę tego, co by zarabiał emeryt. Ten system nie jest możliwy i nie będzie mógł trwać. Ta reforma, która się z tym wiąże będzie skomplikowana i bolesna, ale niezbędna. System emerytur i rozwiązanie będzie skomplikowane – dodał.

Harry Tseng zwrócił uwagę, że system społeczny i pomoc socjalna na Tajwanie są bardzo skomplikowane.

– Jest około 7 różnych systemów społecznych w zależności od tego, czy się jest funkcjonariuszem, żołnierze, zwykłym pracownikiem, niezależnym itd. Ale jeżeli chodzi o bezrobocie, to jest bardzo niskie na Tajwanie, równa się od 3,7 proc. aktywnej społeczności – wskazał ambasador Tajwanu przy UE.

W tym roku Biuro Rynkowe Warszawy zmieniło swoją nazwę na Polskie Biuro Rynkowe w Tajpej. Ma to swój wymiar symboliczny, ponieważ jest to sposób uznania Tajwanu. Państwo bardzo docenia tę zmianę nazwy oraz traktuje jako obiecujący symbol.

– Tajwan chce być odpowiedzialnym partnerem na scenie międzynarodowej i oczywiście pragnie uznania i szacunku od tej sceny międzynarodowej. Codzienne wymiany, nawet niewielkie między ludźmi, np. obecność pana Sośnierza dzisiaj, tutaj, w tym biurze, czy praca naszego odpowiednika Tajwanu w biurze w Warszawie – gdzie byłem dwa tygodnie temu na forum (VIII edycja Smart City Forum) – to wszystko odgrywa swoją rolę. Tajwan może być wzorem potrzebnym dzięki swojemu doświadczeniu politycznemu dla chińskich społeczeństw na świecie, ale i również dla innych społeczeństw – podkreślił Harry Tseng.

– Ekonomicznie mamy nadzieję, że ta bliskość, którą tutaj przedstawiamy pozwoli na większy rozwój między gospodarką tajwańską a polską. A poza tym Wy Państwo tutaj – dziennikarze, Wasza obecność jest dla nas bardzo ważna, dlatego że też przyczyni się do większego dialogu między naszymi dwoma krajami – dodał.     

Bruksela: konferencja nt. sytuacji polityczno-gospodarczej Tajwanu

Monika Bilska/Karolina Gierat/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl