fot. PAP/Rafał Guz

Akt oskarżenia w związku z dziką reprywatyzacją

Prokuratura Krajowa i komisja weryfikacyjna podejmują kolejne działania związane z „dziką reprywatyzacją”. Dziś do sądu trafi już 7 akt oskarżenia. Obejmuje on 13 osób i dotyczy 13 nieruchomości.

Oskarżonych zostanie 6 urzędników urzędu miasta stołecznego Warszawy, 4 radców prawnych, jeden notariusz i dwóch handlarzy roszczeń. Tym osobom zostanie postawiony zarzut dokonania m.in. przestępstwa o charakterze korupcyjnym – podkreślił na konferencji prasowej prokurator Michał Ostrowski.

Jest to 7 akt oskarżenia w zakresie tzw. afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Dotyczy on 13 oskarżonych, łącznie zarzucono im 38 przestępstw, w tym przestępstw korupcyjnych, gdzie kwota korzyści majątkowych przyjętych przez urzędników miasta stołecznego Warszawy przekracza 2 mln zł. Łączna szkoda wyliczona przez prokuratorów przekracza 90 mln zł – powiedział Michał Ostrowski, dyrektor departamentu ds. przestępczości gospodarczej.

„Dzika reprywatyzacja” to jednak nie tylko pieniądze. Najwięcej strat ponieśli lokatorzy, którzy byli wyrzucani na bruk. A to wszystko działo się, gdy u władzy była koalicja PO-PSL, a stolicą zarządzała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ten proceder został zatrzymany, zakończyły się dramatyczne sytuacje związane z wyrzucaniem ludzi na bruk przez oszustów przy pomocy czyścicieli kamienic przez różne brutalne praktyki, które były związane czasami ze znęcaniem, się psychicznym nad mieszkańcami tych kamienic – mówił Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, minister sprawiedliwości.

Zatrzymanie tego procederu, jak zaznaczał minister, nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z CBA, policją i komisją weryfikacyjną.

Prokuratura i komisja weryfikacyjna swoje działania uzupełniały i można powiedzieć w dobrej symbiozie współpracowały, czego są też konkretne efekty i dowody – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Mimo że dramat na warszawskich ulicach się zakończył, to jednak wiele spraw nie zostało jeszcze wyjaśnionych – zauważył prokurator Michał Ostrowski.

– To nie jest koniec wyjaśniania tej afery, nadal toczą się postępowania. Nadal prokuratorzy, funkcjonariusze CBA, funkcjonariusze policji intensywnie pracują zarówno w prokuraturze we Wrocławiu, jak i w Warszawie – dodał Michał Ostrowski.

Akt oskarżenia zostanie skierowany do Sądu Rejonowego w Warszawie.

 

TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj