fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

ABW zatrzymała dwóch przedstawicieli firm paliwowych

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby – przedstawicieli firm paliwowych – podejrzewane o wyłudzenie podatku VAT, pranie pieniędzy oraz przestępstwa karno-skarbowe – dowiedziała się dziś Polska Agencja Prasowa.

Zatrzymań Sebastiana T. i Jacka T. dokonali we wtorek funkcjonariusze olsztyńskiej delegatury ABW w toczącej się już sprawie, nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie – dowiedziała się PAP. Straty Skarbu Państwa wyniosły ponad 23 mln zł.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział dziś PAP, że zatrzymani podejrzewani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała wyłudzać podatek VAT przy obrocie paliwami wewnątrz Unii Europejskiej. Zarzuca się im również pranie pieniędzy oraz popełnienie szeregu przestępstw karno-skarbowych.

„Zatrzymani pełnili rolę pośredników. Handlowali paliwem wiedząc, że pochodzi ono z przestępstwa. Decydowali się na jego zakup, dodatkowo uzależniając swoją decyzję od wręczonych środków finansowych” – wyjaśnił Stanisław Żaryn.

Im więcej nabywali towaru, tym większa była przekazywana im korzyść majątkowa – dodał.

Paliwo było przez nich rozprowadzane do odbiorców hurtowych i detalicznych m.in. poprzez ogólnopolską sieć kilkunastu stacji paliw. Straty na podatku VAT ze strony Skarbu Państwa sięgają ponad 23 mln zł – zaznaczył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

W trakcie działań funkcjonariusze ABW przeprowadzili także przeszukania w miejscach zamieszkania obu zatrzymanych. Zabezpieczyli gotówkę, luksusowy samochód oraz biżuterię o łącznej wartości około 300 tys. zł – mówił PAP Żaryn.

Zatrzymania to dalszy ciąg śledztwa, w którym Agencja na przełomie marca i kwietnia zatrzymała cztery osoby: dwóch organizatorów rozbitej grupy przestępczej oraz dwóch jej członków. W maju ABW zatrzymała kolejną osobę, która była odpowiedzialna za rekrutowanie firm-słupów i ich obsługę logistyczną. W lipcu ABW zatrzymała w tej sprawie również Jarosława K., przedsiębiorcę z branży paliwowej, właściciela sieci stacji benzynowych – podkreślił.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj