fot. PAP/ABW

Płk Dariusz Łuczak powołany na szefa ABW

Premier powołał na szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Dariusza Łuczaka – poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Łuczak pełnił obowiązki szefa tej służby od połowy stycznia, gdy zrezygnował poprzedni szef – gen. Krzysztof Bondaryk. 

Wcześniej do kandydatury Łuczaka zastrzeżeń nie zgłosił prezydent Bronisław Komorowski. Pozytywne opinie o Łuczaku wydały też Kolegium ds. Służb Specjalnych i sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

Płk Dariusz Łuczak ma 54 lata, wcześniej był zastępcą szefa ABW, odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo ekonomiczne państwa, kontrwywiad oraz zwalczanie terroryzmu. Z wykształcenia jest prawnikiem; w 1995 r. rozpoczął służbę w Delegaturze Urzędu Ochrony Państwa w Białymstoku. W latach 1999-2001 był tam zastępcą szefa, a od roku 2001 do 2002 szefem delegatury. Od 2002 do 2008 r. stał na czele białostockiej Delegatury ABW, powstałej w miejsce UOP.

W latach 2008-2011 był dyrektorem Departamentu Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa i Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej ABW. Jako wiceszef w latach 2011-13 odpowiadał za trzy departamenty: bezpieczeństwa ekonomicznego państwa, kontrwywiadu oraz zwalczania terroryzmu ABW. W tym samym czasie pełnił również obowiązki dyrektora Delegatury Stołecznej ABW, którą współtworzył.

Był szef ABW Bondaryk został doradcą ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

PAP/RIRM 

drukuj