fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Kolejne zatrzymania ABW w sprawie tzw. afery melioracyjnej

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała następnych sześć osób związanych z tzw. aferą melioracyjną. Chodzi o nieprawidłowości przy inwestycjach prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Wśród zatrzymanych są pracownicy zarządu i osoby pełniące funkcje kierowników budowy na rzecz tego podmiotu. Zarzucono im m.in. poświadczenie nieprawdy w dokumentach, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, niekorzystne rozporządzanie mieniem i niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego.

Cała sprawa dotyczy bardzo dużego śledztwa prowadzonego przez ABW – wyjaśnia rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W tym śledztwie doszło do wykrycia grupy przestępczej działającej w szczecińskim urzędzie. Ta grupa dokonała szeregu wadliwych rozstrzygnięć przetargów. Mowa o ponad 100 inwestycjach i procedurach przetargowych, w których w sumie chodziło o ponad 600 mln zł. Śledztwo pozostaje rozwojowe, choć w tej sprawie już ponad 30 osób usłyszało zarzuty – informuje Stanisław Żaryn.

Wobec zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie w wysokości 540 tys. zł. Zatrzymani mieli dopuszczać się przestępstw w zamian za zdobycie korzyści majątkowych. Grozi za to kara od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności.

RIRM

drukuj