fot. twitter.com

ABW zatrzymała dwie osoby, które miał brać udział w oszustwie przy obrocie dziełami sztuki

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby – mężczyznę i kobietę – które usłyszały zarzuty dotyczące udziału w oszustwie na wielką skalę w branży obrotu dziełami sztuki.

„Mężczyznę zatrzymano 9 września br. w Białymstoku, kobieta wpadła tego samego dnia na gdańskim lotnisku, gdzie zatrzymali ją funkcjonariusze Straży Granicznej” – poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Według śledczych oboje pełnili funkcje agentów-koordynatorów w przedsięwzięciu polegającym na inwestycji w dzieła sztuki.

„Działając w ramach tzw. art inwestycji, pod pozorem obrotu i udziału w obrocie dziełami sztuki, agenci przyjmowali od podmiotów i osób fizycznych środki pieniężne na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem wynoszącym 15 lub 18 procent” – wyjaśnił.

Jak wykazało śledztwo ABW, wiele z tak inwestowanych pieniędzy nigdy nie miało zabezpieczenia w realnych dziełach sztuki.

Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zabezpieczyli też majątek zatrzymanych – 21 nieruchomości o łącznej wartości ponad 13 mln zł, ruchomości na ponad 2,7 mln zł i wart 400 tys. zł luksusowy samochód. Łącznie w toku śledztwa zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 22,7 mln zł.

„Podejrzanym przedstawiono zarzuty współudziału w oszustwie na dużą skalę. W stosunku do obojga sąd zastosował areszt warunkowy do czasu wpłacenia poręczenia w kwocie 3 mln zł” – podał rzecznik.

Dodał, że kobieta po wpłacie poręczenia opuściła areszt.

Stanisław Żaryn wyjaśnił, że zatrzymania są efektem śledztwa dotyczącego dwóch osób prowadzących galerię sztuki w Szwecji. Ich działalność opierała się jednak na oszukiwaniu klientów oraz niekorzystnym rozporządzaniu ich mieniem – dodał.

„Oboje są podejrzani o prowadzenie działalności parabankowej oraz pranie brudnych pieniędzy pochodzących z tego procederu. Obydwie osoby prowadzące działalność są poszukiwane listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz Czerwoną Notą Interpolu” – powiedział rzecznik.

Postępowanie prowadzi białostocka delegatura ABW pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Za popełnienie takich czynów grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat oraz kara grzywny do 10 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl