fot. PAP/Tomasz Gzell

A. Zalewska o spotkaniu ze związkowcami: szczegółowo omówiliśmy nasze propozycje

Mamy za sobą kolejne dobre spotkanie, szczegółowo omówiliśmy nasze propozycje, zaakceptowane przez Ministerstwo Finansów – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w czwartek, po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych, dotyczącym wzrostu wynagrodzeń nauczycieli.

Na spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” stronę rządową reprezentowała minister Anna Zalewska i wiceminister Maciej Kopeć. Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentował wiceprezes Krzysztof Baszczyński, a Forum Związków Zawodowych szef Branży Oświaty Nauki i Kultury Sławomir Wittkowicz. W imieniu oświatowej „Solidarności” w spotkaniu uczestniczyło dwóch obserwatorów.

„Mamy za sobą dobre kolejne spotkanie ze związkami zawodowymi. Każde spotkanie ze związkami zawodowymi jest ważne, bo rozmawiamy o nauczycielach. Te propozycje, które już są dziś potwierdzone, zaakceptowane przez Ministerstwo Finansów i pana premiera zostały szczegółowo umówione. Przypominam we wrześniu dodatkowe podwyżki te, które miały być w styczniu 2020 r.” – powiedziała minister na konferencji prasowej po spotkaniu.

W ubiegłym tygodniu po kolejnym spotkaniu ze związkowcami minister poinformowała, że złożyła związkowcom kolejną propozycję – zaproponowała kolejną – trzecią z trzech zapowiedzianych podwyżek szybciej – we wrześniu 2019 r., a nie w styczniu 2020 r. W 2017 r. ówczesna premier Beata Szydło i minister edukacji zapowiedziały, że płace nauczycieli w ciągu trzech lat wzrosną o 15,8 proc.: o 5,53 proc. w kwietniu 2018 r., w styczniu 2019 r. o 5 proc. i w styczniu 2020 r. o kolejne 5 proc.

Przed czwartkowym spotkaniem Zalewska poinformowała dziennikarzy, że ma gwarancje Ministerstwa Finansów, że będzie dodatkowy miliard złotych na wrześniową podwyżkę. Podała, że zwiększona zostanie subwencja oświatowa.

„Mówimy, że to jest w pół drogi, ale to nie wszystko, bo mamy więcej” – zaznaczyła minister edukacji po spotkaniu ze związkowcami.

Przypomniała wcześniej złożone im propozycje: wprowadzenie dodatku dla rozpoczynających pracę w zawodzie nauczycieli „Stażyści na start”, przywrócenie obowiązku corocznego uchwalania regulaminów wynagradzania nauczycieli i ich uzgadniania ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli oraz by każde zajęcia dodatkowe były płatne, możliwość ubiegania się o dodatek za wyróżniającą dla wszystkich nauczycieli bez względu na stopień awansu zawodowego.

„To, co najważniejsze dzisiaj podczas różnego rodzaju dyskusji to, to, że wszyscy podkreślili, że najważniejsze jest dobro dziecka” – dodała Anna Zalewska.

Jak mówiła, niepokój nauczycieli być może wynika stąd, że nie zauważyli jeszcze tegorocznej – styczniowej podwyżki.

„Uspakajamy nauczycieli, ustawa budżetowa czeka tylko i wyłącznie na podpis pana prezydenta” – powiedziała.

Zapewniła, że zostanie ona wypłacona w lutym z wyrównaniem od stycznia.

PAP/RIRM

drukuj