A. Zalewska: 164 szkoły będą potrzebowały pomocy po nawałnicach

164 szkoły będą potrzebowały pomocy. Najbardziej ucierpiały placówki w województwie  dolnośląskim – powiedziała w Nowej Cerkwi szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

To właśnie do szkoły w tej miejscowości ewakuowano dzieci z obozu w Suszku, podczas którego wichura zabiła dwie harcerki. Nawałnice wyrządziły wiele szkód w całej Polsce. Zniszczone zostały także budynki szkolne.

Minister Anna Zalewska poinformowała, że największe straty odnotowano na Dolnym Śląsku. W jednej ze szkół straty sięgają 180 tys. zł. Jednocześnie zapewniła, że są środki na remonty.

– Mamy na to gotowe pieniądze, tzw. rezerwę 0,4. Dyrektorzy wiedzą, co to jest za rezerwa, samorządowcy też wiedzą. Będziemy wypłacać pieniądze od ręki, absolutnie bez zbędnej zwłoki. Jest tam w tej chwili ok. 100 milionów i jeżeli zabraknie, są jeszcze w zapasie dwie inne rezerwy – wskazała minister Anna Zalewska.

Minister zwróciła uwagę, że Rada Ministrów na mocy specjalnej uchwały uruchomiła pomoc w wysokości 5 mln zł na zasiłki dla dzieci od 500 do 1000 zł. Zaznaczyła, że środki mogą być przeznaczone m.in. na pomoc psychologiczno-pedagogiczną i obozy dla dzieci.

RIRM

drukuj