PAP/Adam Warżawa

A. Wawrzyniak: Rolnicy wyraźnie mówią, że nie będą się cofać, ponieważ to wszystko zaszło już za daleko. Dzisiaj rolnicy są ignorowani

Tak naprawdę pomoc, która powinna trafić do narodu ukraińskiego, trafia do oligarchów, do agroholdingów i kapitału zagranicznego, który prowadzi całą gospodarkę rolną na Ukrainie, więc to nie jest pomoc Ukrainie. Jest to pomoc zachodniemu kapitałowi, który ma tam ulokowane swoje przedsiębiorstwa i swój kapitał – mówił rzecznik NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Andrzej Wawrzyniak, a audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Polsce trwają protesty rolników. [czytaj więcej] We wtorek w całym kraju miało miejsce około 200 blokad dróg. Jak wskazał Andrzej Wawrzyniak, rolnicy blokowali głównie drogi szybkiego ruchu, autostrady, a także węzły komunikacyjne, strategiczne,  przemysłowe.

– Było bardzo duże zaangażowanie rolników. Widzieliśmy, że determinacja i zaangażowanie na pewno nie spadają. Cały czas jest podtrzymywany duch walki o polskie rolnictwo, o polską wieś – powiedział Andrzej Wawrzyniak.

Blokady dróg nadal trwają i – jak zaznaczył gość audycji – rolnicy potwierdzają, że będą blokować do skutku, dopóki nie będą rozwiązane sprawy, które zostały złożone we wszystkich postulatach ogólnopolskiego strajku rolników.

https://twitter.com/TV_Trwam/status/1759885469624545701

– Rolnicy wyraźnie mówią, że nie będą się cofać, ponieważ to wszystko zaszło już za daleko. Dzisiaj rolnicy są ignorowani. Ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma jasnych przekazów, co będzie realizowane. Nadal się mówi o prowadzeniu rozmów i oczywiście te rozmowy należy prowadzić, tylko że minęło już kilka tygodni, gdzie te rozmowy są prowadzone, a brak jest realnych działań – podkreślił rzecznik NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Gość Radia Maryja dodał, że rolnicy mówią dzisiaj wyraźnie, że konieczne jest zamknięcie granicy na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy, by ustabilizować Polski rynek, i aby rolnicy mieli dzisiaj, gdzie sprzedać swoje zboże.

https://twitter.com/szczepan_wojcik/status/1759878948899475615

– Rolnicy nie mają, gdzie sprzedać swojego zboża. Pomijając to, w jakich cenach muszą sprzedawać, to niestety skupy są pozamykane, ponieważ jest nadmiar zboża, który wpłynął przez dwa lata (…). Poza tym doskonale widzimy, co się dzieje na granicy, gdzie rolnicy stoją i blokują przejścia przejazdu kołowego, a niestety przejazdem towarowym, koleją, cały czas wjeżdża towar ukraiński. Mieliśmy przekaz z granicy w Medyce, gdzie rolnicy wysypali z wagonów kukurydzę. To była kukurydza ukraińska, która już była na terytorium Polski – mówił Andrzej Wawrzyniak.

https://twitter.com/TV_Trwam/status/1759874503864136191

Jak zaznaczył, tranzyt dzisiaj nie funkcjonuje.

– Jest to coś, o czym mówi się teoretycznie. W praktyce te transporty rozlewają się po kraju – zaznaczył gość audycji.

Andrzej Wawrzyniak wskazał również, że należy pomagać Ukrainie w kwestiach humanitarnych, wojskowych, ale nie na zasadzie takiej, która się odbywa dzisiaj.

– Tak naprawdę pomoc, która powinna trafić do narodu ukraińskiego, trafia do oligarchów, do agroholdingów i kapitału zagranicznego, który prowadzi całą gospodarkę rolną na Ukrainie, więc to nie jest pomoc Ukrainie. Jest to pomoc zachodniemu kapitałowi, który tam ma ulokowane swoje przedsiębiorstwa i swój kapitał – podkreślił rzecznik.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl