fot. PAP/Albert Zawada

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej apeluje o nieniszczenie polskiej edukacji

Historycy są zaniepokojeni planem zmiany programów szkolnych i redukcji dzieł z listy lektur. Zmiany przedstawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w oświadczeniu zwróciło się o zaniechanie wprowadzania reform, które mogą drastycznie zdeformować działania wychowawcze i edukacyjne w szkołach.

Wiceprzewodniczący kolegium, prof. Wojciech Polak, zwrócił uwagę, że wychowanie patriotyczne młodzieży, opiera się w dużym stopniu na nauce historii i literatury polskiej.

Historyk podkreślił, że proponowane zmiany są groźne. Z jednej strony likwiduje się przedmiot historia i teraźniejszość, a z drugiej okrajana jest lista lektur szkolnych.

Przedmiot wypełniał różne luki w wykształceniu humanistycznym młodzieży i był czymś bardzo dobrym, odkrywczym, oryginalnym teraz ma ulec likwidacji. Ponadto wycofuje się ogromną ilość lektur szkolnych. Redukuje się ilość tradycyjnej literatury. Są to dzieła: Sienkiewicza, Mickiewicza, Konopnickiej, szereg innych klasycznych pozycji, które każdy Polak powinien znać. Redukuje się bardzo mocno podstawę programową w nauczaniu historii. Wyrzuca się ogromną ilość treści – powiedział prof. Wojciech Polak.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadziło prekonsultacje nad zawężoną podstawą programową. Trwały one tydzień.

Nowa podstawa ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego. W tym czasie mają być prowadzone prace nad kompleksową reformą programową, która wejdzie w życie za dwa lata.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl